| EuSiDoarAtat123 a întrebat:

Pentru cei care au culegerea de mate de la Clubul Matematicienilor Clasa a VI-a, semestru 2
E o culegere verde..Pe coperta sunt: un omulet si vreo 4 cuburi pe care scrie: 6, 7, 4
Imi ziceti si mie enuntul de la exercitiile 8 si 9 de la pagina 174
Am tema de acolo si mi-am pierdut culegerea...

FundaVOT

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Salut! Uite-le:8.Fie triunghiul isoscel de baza [BC] si D apartine (BC), astfel incat unghiul BAD congruent cu unghiul CAD.Demonstrati ca AD perpendicular pe BC 9.Fie triunghiul ABC isoscel de baza [BC] si D apartine (BC), astfel incat unghiul BAD congruent cu unghiul CAD.Demonstrati ca AD e mediatoarea laturii [BC]. Succes la tema! Funda te rog?

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Oricand happy