| eu_2871 a întrebat:

Plsss help me!
FUNDA+VOT+MS
Daca dau la facultatea de medicina si farmacie specializare nutritie si dietetica ce job as putea avea dupa terminarea facultatii? Cat de cautat este acest job? Cam ce salar ar fi?
Ms inca o data de ajutor

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Ai fi medic nutritionist. Se castiga foarte bine deoarece in spitalele de stat nu prea sunt cabinete de acest gen si singura sansa sa te angajezi ar fi la privat. Medicii nutritionisti se ocupa de cei cu regim alimentar deosebit, pentru diabet si diverse boli si recuperari dupa operatii, pentru slabit sau ingrasat, boli de ficat etc. De asemenea, daca doresti si gasesti, te poti angaja la un spital la Blocul Alimentar unde ai compune si gandi meniurile bolnavilor in functie de motivul internarii si afectiunea sau boala de care sufera.