| BeLyNdA a întrebat:

Poti sa iti faci singur un site fara sa platesti sau sa downloadezi ceva? Daca da cum? Celui care imi raspunde repede si clar primeste funda!

Răspuns Câştigător
| EasyBoy a răspuns:

Http://www.weebly.com/ aici poti sa iti faci gratis si online.sau poti sa iti faci blog gratuit pe www.blogspot.com sau forum pe www.forumgratuit.ro

4 răspunsuri:
| Leandro a răspuns:

Incearca cu www.ucoz.ro, probabil cel mai simplu sistem prin care poti sa-ti creezi un Site sau blog GRATUIT! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati, vine cu o interfata in limba romana si adresa de tip nume.ucoz.ro !

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Iar aici ai un tutorial video: http://www.tutorialevideo.info/?p=3090

Mult succes!

| sasha1265 a răspuns:

Buna! siteuri fara sa platesti eu stiu ca nu prea poti face...dar iti poti face un blog. E cam acelasi lucru. Fa-ti pe www.wordpress.com

| uirebitpunctro a răspuns:

Un site este asemenea unei carti care sta in biblioteca.
Prin analogie :
- numele cartii este domeniul ( www.nume.ro)
- serverul este biblioteca in care sta site-ul
- paginile web sunt... cartea.

Iti poti construi singur un site, dar ai nevoie de un domeniu si de gazduire pe server.

Dupa ce le achizitionezi, poti folosi pentru constructia site-ului programe gratuite.
Daca vrei un blog, folosesti Wordpress
Daca vrei un site de prezentare, folosesti Joomla
Daca vrei un forum, folosesti phpBB
Iar daca vrei un magazin online poti folosi Prestashop, OS Commerce sau Opencart.

Pentru instalarea lor pe server sunt mii de tutoriale pe youtube.

Daca te descurci putintel cu engleza, nu vor fi probleme.

Nu stiu insa daca chiar trebuie sa iti bati capul construind singur un site. Sunt sute de webdesigneri care practica preturi acceptabile ( si tu in felul acesta castigi timp). Uite aici : http://www.uirebit.com/cat-costa-un-site-de-prezentare-ieftin.html

| tutorialevideo a răspuns:

Http://www.tutorialevideo.info tutoriale video gratuite in limba romana de la A-Z poti sa iti creezi repede un website gratuit!