| Wihaela a întrebat:

Pr mea cea mai buna isi roade unghiile happy ce sa faca ca sa nu si le mai roada happy big grin >:?

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Rosul unghiilor include muscarea cuticulelor sau a tesuturilor moi din jurul unghiilor, precum si muscarea unghiei in sine.
Exista mai multe masuri pe care le poti lua pentru a te ajuta sa scapi de obiceiul de a-ti roade unghiile. Unele se concentreaza asupra modificarilor de comportament, altele se concentreaza pe barierele fizice impotriva roaderii unghiilor:
- pastreaza-ti unghiile taiate scurt si pilite. Ingrijirea unghiilor te poate ajuta sa reduci obiceiul de roadere a lor si te poate incuraja sa iti pastrezi unghiile atractive;
- fa-ti manichiura regulat si foloseste lac de unghii.
- incearca tehnici de management al stresului daca iti rozi unghiile din cauza ca esti nelinistita sau stresata;
- foloseste o oja cu un gust amar. Acesta iti va aminti de fiecare data ca trebuie sa incetezi sa-ti mai rozi unghiile;
- incearca sa inlocuiesti rosul unghiilor cu alte activitati precum: desenatul, scrisul, strangerea unei bile de stres. Daca incerci sa tii o evidenta a momentelor in care simti nevoia sa iti rozi unghiile, vei deveni mai constienta si vei putea incerca sa te controlezi;
Rosul unghiilor iti poate face degetele sa arate rosii si inflamate, iar cuticulele sa sangereze. In plus, creste si riscul infectiilor din jurul patului unghiei sau chiar din gura. Mai mult decat atat, poate cauza si infectii ale gingiilor.
Pe termen lung, obiceiul poate interfera cu cresterea normala a unghiilor si le poate chiar deforma.
Tine cont de tot ce se poate intampla cu unghiile tale si respecta aceste sfaturi care cu siguranta iti vor fi de folos.Bafta!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa isi taie unghiile

| UNfriendLY a răspuns:

Ii trebuie vointa, atat

| Wihaela explică:

@laurentiu le, daca eram eu spuneam.si eu mi le-am ros. dar pr mea si le roade pana in carne!

Răspuns utilizator avertizat
| larousee a răspuns:

Sa incerce sa isi puna unghii false o perioada, daca nu ii plac mari poate sa si le faca micute, un french care abia se observa. asa va scapa de obicei si va avea mainile ingrijite

| laurentiu a răspuns:

Si ''prietena'' aceea erai tu, mda crezi ca avem 5 ani?

| AstaMicu a răspuns:

Incearca sa ii dai cu spray cu piper pe degete... dar fara sa isi dea seama laughing
Pun pariu ca nicioadata nu va mai avea acest obicei laughing

| Cryzy a răspuns:

Sa se abtina happy. Sa isi puna o poza cu o manichiura care ii place mult cu unghii mari si ingrijite si sa o puna undeva unde o vede zilnic. Asa o sa se sature sa aiba unghii roase si o sa vrea sa si le lase sa creasca ca in imagine. happy Bafta prietenei tale.

| Ionela_5966 a răspuns:

Spune-i sa-si ocupe intotdeauna timpul cu diferite lucruri deoarece uita si nu se mai gandeste la rosul unghiilor.

Si sa-ti dea cu lac ca ii intareste unghiile si ii va fi mai greu sa le roada`!

Fundita`!^