| catthshshshs a întrebat:

Propun un joc...Folosind metafore, gasiti cea mai frumoasa definitie a cuvantului "iubire". Cine ofera cea mai frumoasa metafora primeste recompensa o funditawinking

Răspuns Câştigător
| gabitza05 a răspuns:

Iubirea este strălucirea care preschimbă praful vieţii cotidiene într-o ceaţă aurie.

Iubirea este cea mai frumoasă muzică din partitura vieţii. Fără ea, ai fi un etern afon în corul imens al omenirii.

Iubirea e un sărut furat, un zâmbet inocent, o îmbrăţişare pătimaşă... şi un suflet smuls din piept...

Iubirea este viaţă. Şi dacă îţi lipseşte iubirea, îţi lipseşte viaţa.

Iubirea este singura forţă capabilă să transforme un inamic într-un prieten.

Iubirea este o primăvară din care trebuie să stârpeşti multe omizi, ca să poţi culege-n toamnă frumoase fructe. Dar ce păcat, poete, stârpind omizile îţi stârpeşti în mai trandafirii tăi... de fluturi

43 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Iubirea e ca o flacara care arde neincetat.Nimeni nu o poate singe vrodata.Este unica si fara ea oamenii nu ar putea trai love struckwinking

nony
| nony a răspuns:

Te iubesc, te doresc. da-te draq ca glumesc rolling on the floor

nony
| nony a răspuns:

@Lia imi pare rau, dar tata nu a fost Eminescu sad.deci cu metaforele mai slabutz pe la mine big grin
In pantaloni nu am metafora. e ceva real si palpabil rolling on the floor

nony
| nony a răspuns:

Iubirea este atunci cand pentru dragostea unui ¨trandafir¨ suportii mii de spini. e bine asa Lia happy.Si cat despre averea mea din pantaloni.hmmmhee hee

nony
| nony a răspuns:

@Elly4all.vezi ca ai doua fulgere. unul deasupra si unul jos.crezi ca te nimereste vreo unul in inimahee hee?

| SweetCandy a răspuns:

Iubirea este un fluture care dupa fiecare despartire deschide in inima mea un butic cu amintiri la reducere...sad

cami
| cami a răspuns:

Iubirea-i ca un ardei. iute. Frumos pe dinafara, insa usturator in interior.

cami
| cami a răspuns:

Inca una, tot cu aredeiul. Pai da, daca mama mi-a gatit azi ardei umpluti, ardei copti.

Iubirea-i ca un ardei iute. Drumoasa si colorata la exterior, insa atunci cand o gusti, constati ca infruptatea ta are nevoie de o gura...de apa in cazul asta.

| LORY a răspuns:

Iubirea este ca vantul - nu o vezi, dar o simti!

Iubesc citatul asta! e din filmul "A walk to remember" - o poveste de dragoste emotionanta :X

| Elly4all a răspuns:

Iubirea este ca o flacara, se stinge, se aprinde si te arde cand te astepti cel mai putin.
Iubirea este ca un fulger, te loveste in inima cand te astepti cel mai putin.

| Elly4all a răspuns:

@nony cine stiesmug

| lia a răspuns:

Iubirea este ca un red bull, iti da aripi laughing
@Nony, si metafora unde este? O tii in pantaloni? laughing

| lia a răspuns:

@Nony, metafora este o subtilitate, nu m-am indoit in ceea ce priveste "averea ta".
Ma bucur ca ai palpat-o si este activa laughing

| lia a răspuns:

@Nony, sigur tatal tau nu a fost Eminescu? laughing
Acum banuiesc ca astepti si o nota? tongue

| DarKJoKeR a răspuns:

Iubirea e ca muzica... E mult mai frumoasa daca e cantata in doi:X

| christabell a răspuns:

Ceea ce scriu nu-mi apartine, este un citat din Ionel Teodoreanu-"Lorelei". Romanele lui mi-au luminat copilaria, tineretea si pana azi.Nu as putea sa exprim mai bine iubirea decat asa cum el a facut-o:"Pe harfa rasturnata a ierburilor tale, vara, trupul si sufletul meu sunt inceputul unui mare cantec si tremurul mainii care-l cauta". Chiar de nu o sa iau fundita, eu totusi, chiar si dupa atatia ani de cand am citit romanul, raman impresionata de ce a vrut sa transmita.

| kayan a răspuns:

Iubirea-i ca cafeaua, dulce ca carameaua! laughing)

| alle_1861 a răspuns:

Iubirea=apa ( vitala, nu putem trai fara ea)

| cioko19 a răspuns:

Atunci cand iubesti si nu esti iubit, te simti ca un telefon fara cartela SIM. day dreaming
laughing)

| cioko19 a răspuns:

A da. si ceea ce am zis eu. e din creatie proprie.
deci fara copy pastewaiting laughing

| Chuck a răspuns:

Comparatie (cea mai simpla): Iubirea e ca o fundita de pe TPU. Inutila.

-Nu e inutila, dar nu am gasit alt cuvant.

| Deea dYdY a răspuns:

Iubirea este focul ce izbucneste in inimi si care nici apa nu-l poate stingte!

| giuliahouse a răspuns:

Iubire= bani, masina, casa...glumesctongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff, da-mi timp de gindire, ca nu gasesc metafora. Era p-aici pe undeva, sa vad... tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire. iubirea e universul. universul tau, al ei, o contopire a dragostei si a durerii a lacrimei de dor cu cea de fericire a zbuciumului a doua inimi a dorului ostoit in contopire si renascut imediat in clip[a urmatoare, iubirea este clipa si vesnicia si frumuseta si dragostea, iubirea este totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e ca o floare care abia a inflorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire esti tu frumoaso!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi dai id de mess iti spunlove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flacara ce se aprinde in inima fiecaruia...