| shtephie a întrebat:

Puteti sa gasiti o definitie vietii (una proprie, dupa parerea voastra)?
Cea mai filozofica primeste funditahappy

Răspuns Câştigător
| rebela a răspuns:

Dupa cate am trait eu in viata mea mi-am dat seama ca ea nu iarta niciodata si ca este plina de surprize, dar te invata lucruri pe care nu le stiai, te invata sa iubesti si ne da de inteles ca este scurta, dar si asa trebuie traita la maxim.Si intr-un final se vor scrie doar povesti atat de adevarate care vor ramane niste amintiri pentru cei care ne vor lua locul. Ea de fapt nu are o definitie.Este un singur cuvant dar are atatea intelesuri si nu o vom putea intelege daca nu vrem sa credem ca asa cum este ea buna sau rea avem un rost in ea si daca ne-am dori cu adevarat am putea sa o schimbam sau macar sa o credem schimbata pentru a nu mai fi dusmanul nostru asa cum cred toti.

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Viata, aceasta unica descriere atat materiala cat si imateriala a sufletului.

| Fifylici a răspuns:

Salut!
Nustiu daca este o definitie dar iti spun parerea mea.
Viata e ca scena unu-i teatru, fiecare dintre noi are un rol in care fiind pusi in diferite situatii trebuie s dam dovada ca putem si ca merita.Asa dupa ce fiecare si luat in primire rolul vietii cum stie el mai bine datoria noastra e sa ne integram. O parte din noi ajungem sa fim placuti, adimirati, reusim sa facem impresie buna, oamenii ne iubesc si ne respaecta(intr-o expresia "ne merge bine") sau ajungem la extrema cealalta:Nu ne merge deloc bine orice am face iese totul pe dos, avem parte numai de necazuri de frustrari si de dezamagiri dar un lucru e sigur atunci cand cortina este trasa este GAME OVER, gata totu-l a luat sfarsit.
Oricat ai cauta nu exista nimeni sa ofere o explicatie a ceea ce inseamna viata dar atunci cand ti-o traiesti ai parte de multe emotii si sentimente si motive pentru care sa te gandesti la a doua zi.
Draga mea viata nu se explica ea se traieste pur si simplu iar asta confera un plus de mister, traiesti fara sa stii ce te asteapta ziua de maine!

| MoreTime a răspuns:

Cum a zis Margineanu:
"viata e ca parul din big grin... scurta si plina de big grin "
Jokingbig grin

Viata e o casa in care stai cu chirie si in timpul careia iti strangi bani pentru o adevarata casa, fie mai frumoasa, fie mai urata, depinde cati bani strangi...

big grin

| anotherhumanbeing a răspuns:

Viata e ca masa de pranz. asteptam desertul fara sa ne dam seama ce buna a fost supa.