| raduqu a întrebat:

Voi ce ati face daca ati fi un Shinigami ca in Bleach?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

In cazul asta ok, ai nevoie de ajutor pentru o problema adevarata.
Shinigami, in cultura japoneza, inseamna zeu al mortii, o entitate care poate decide cand, cum unde si de ce sa moara o persoana.
Acum aceasta istorie variaza, unii spun ca shinigami au o anumita infatisarii, altii spun ca nu seamna cu oamenii decat foarte putini, altii le dau sabii si direferite arme, altii doar un carte, ca si moartea, in care ei scriu numele celor ce trebuie sa moara, astfel castigand (din cate stiu eu) anii care ar mai fi trebuit sa ramana persoanei respective, asta daca shinigami-ul a omorat acea persoana inainte de termen.
In bleach shinigami-ul este diferit de cultura japoneza si de celelalte anime-uri, cum ar fi Death Note, el avand niste haine negre, insa nu foarte ciudate, ci haine specifice culturii japoneze.
De asemenea ei au infatisare umana, si folosesc o arma, si anume o sabie sau mai multe, sabie care apartine fiecaruia, asta insemand ca o alta persoana nu poate folosii sabia ce apartine unui anume shinigami.
Acea sabia se numeste Zampakutou, fiecare avand o putere speciala, caracteristica shinigami-ului care o detine.
Ce fac shinigami in Bleach?
Destul de simplu, incearca sa mentina echilibrul lumii umane, prin asta intelegandu-se lupta lor cu alte entitati numite Hollow, oameni simplii care murind, nu pot ajunge in conditii normal in Soul Society (daca asa se scrie, tradus fiind "societatea sufletelor), ramanand prea mult timp in lumea oamenilor.
Acesti "Hollow" se hranesc cu sufletele oamenilor, fie ei vi sau morti, ceea ce ii transforma in niste entitati periculoase pentru buna existenta a oamenilor.
Shinigami se folosesc de armele lor, si anume Zampakutou-urile pentru a combate aceste entitati si a mentine pacea pe pamant.
De asemenea ei nu pot fi vazut, nici Shinigami si nici Hollow, oamenii comuni fiind incapabili sa ii vada, exceptie facand cei cu o putere spirituala mai mare (Reiatsu).
Si pe scurt, sa-ti fac si o descriere a anime-ului ca sa intelegi despre ce este vorba:
Bleach prezinta istoria unui tanar pe nume Kurosaki Ichigo, o persoana normala, cu o viata simpla, care, ulterior reuseste sa devina un shinigami substitut.
Desi este un om normal, acesta detine un Reiatsu (putere spirituala) superior celorlalti oameni, lucru care-i permite sa vada spirite, sa comunice cu ele, si sa le ajute atunci cand au probleme.
Datorita Reiatsului sau superior, reuseste sa vada si un Shinigami, lucru foarte rar, si anume pe Kuchiki Rukia, care, din cauza unei batalii aproape pierdute contra unui Hollow ii ofera lui Ichigo puterile sale, lucru considerat o ilegalitate in Soul Society.
De atunci Rukia ramane in lumea oamenilor nefiind capabila sa se intoarca in lumea ei, fara puteri.
Alti shinigami, si anume fratele sau, si un subaltern al sau sunt trimiti sa o readuca in lumea lor pentru a fi judecata.
Considerand acest lucru o nedreptate, Ichigo se duce in Soul Society pentru a o salva pe Rukia, ajungand sa infrunte alti Shinigami, si, cu ajutorul unor antrenamente intensive, sa stapaneasca o tehnica folosita doar de Shinigamii avansati, si anume Bankai, care il ajuta sa-si elibereze puterea spirituala si sa castige forta.
Dupa toata aceasta lupta, Ichigo ii ajuta in diferite momente pe cei din Sould Society, astfel fiind acceptat de ei, si ajungand un Shinigami Substitut.
El continua sa se lupte cu tot felul de inamici, singurul sau scop fiind protejarea persoanelor dragi.

Acum, dupa toaaaaaaaaaaaaaaata aceasta descriere, nu foarte detaliata, a anime-ului, si a ce inseamna un Shinigami, presupun ca poti ajuta acea persoana.
Sa nu uit sa spun, tot ce am zis aici despre Shinigami se refera doar la cei din Bleach, alte anime-uri descriindu-i altfel, cum ar fi Death Note, in care conceptul de Shinigami este complet diferit.

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Sunt si eu curios, ai venit in seara asta aici cu gandul de a pune o intrebare complet fara rost, si de a face un utilizator TPU care vrea sa ajute o persoana sa-si piarda cateva secunde din timpul sau pentru ca citii tampenia asta, sau pur si simplu asa ti-a venit?

| raduqu explică (pentru MenInShadow):

De fapt chiar caut o rezolvare. Am de facut acest lucru pentru cineva, si pentru ca nu sunt un fan Bleach, si nu prea am nici cea mai mica idee ce e un Shinigami cautam pe cineva care stie si ma poate ajuta cu niste idei, chiar nu stiu ce sa scriu...

| raduqu explică (pentru MenInShadow):

Mersi insa tot nu prea stiu ce sa fac, desi acum inteleg ce este un shinigami si in ce consta animeul Bleach...

| MenInShadow a răspuns (pentru raduqu):

In cazul asta ok, ai nevoie de ajutor pentru o problema adevarata.
Shinigami, in cultura japoneza, inseamna zeu al mortii, o entitate care poate decide cand, cum unde si de ce sa moara o persoana.
Acum aceasta istorie variaza, unii spun ca shinigami au o anumita infatisarii, altii spun ca nu seamna cu oamenii decat foarte putini, altii le dau sabii si direferite arme, altii doar un carte, ca si moartea, in care ei scriu numele celor ce trebuie sa moara, astfel castigand (din cate stiu eu) anii care ar mai fi trebuit sa ramana persoanei respective, asta daca shinigami-ul a omorat acea persoana inainte de termen.
In bleach shinigami-ul este diferit de cultura japoneza si de celelalte anime-uri, cum ar fi Death Note, el avand niste haine negre, insa nu foarte ciudate, ci haine specifice culturii japoneze.
De asemenea ei au infatisare umana, si folosesc o arma, si anume o sabie sau mai multe, sabie care apartine fiecaruia, asta insemand ca o alta persoana nu poate folosii sabia ce apartine unui anume shinigami.
Acea sabia se numeste Zampakutou, fiecare avand o putere speciala, caracteristica shinigami-ului care o detine.
Ce fac shinigami in Bleach?
Destul de simplu, incearca sa mentina echilibrul lumii umane, prin asta intelegandu-se lupta lor cu alte entitati numite Hollow, oameni simplii care murind, nu pot ajunge in conditii normal in Soul Society (daca asa se scrie, tradus fiind "societatea sufletelor), ramanand prea mult timp in lumea oamenilor.
Acesti "Hollow" se hranesc cu sufletele oamenilor, fie ei vi sau morti, ceea ce ii transforma in niste entitati periculoase pentru buna existenta a oamenilor.
Shinigami se folosesc de armele lor, si anume Zampakutou-urile pentru a combate aceste entitati si a mentine pacea pe pamant.
De asemenea ei nu pot fi vazut, nici Shinigami si nici Hollow, oamenii comuni fiind incapabili sa ii vada, exceptie facand cei cu o putere spirituala mai mare (Reiatsu).
Si pe scurt, sa-ti fac si o descriere a anime-ului ca sa intelegi despre ce este vorba:
Bleach prezinta istoria unui tanar pe nume Kurosaki Ichigo, o persoana normala, cu o viata simpla, care, ulterior reuseste sa devina un shinigami substitut.
Desi este un om normal, acesta detine un Reiatsu (putere spirituala) superior celorlalti oameni, lucru care-i permite sa vada spirite, sa comunice cu ele, si sa le ajute atunci cand au probleme.
Datorita Reiatsului sau superior, reuseste sa vada si un Shinigami, lucru foarte rar, si anume pe Kuchiki Rukia, care, din cauza unei batalii aproape pierdute contra unui Hollow ii ofera lui Ichigo puterile sale, lucru considerat o ilegalitate in Soul Society.
De atunci Rukia ramane in lumea oamenilor nefiind capabila sa se intoarca in lumea ei, fara puteri.
Alti shinigami, si anume fratele sau, si un subaltern al sau sunt trimiti sa o readuca in lumea lor pentru a fi judecata.
Considerand acest lucru o nedreptate, Ichigo se duce in Soul Society pentru a o salva pe Rukia, ajungand sa infrunte alti Shinigami, si, cu ajutorul unor antrenamente intensive, sa stapaneasca o tehnica folosita doar de Shinigamii avansati, si anume Bankai, care il ajuta sa-si elibereze puterea spirituala si sa castige forta.
Dupa toata aceasta lupta, Ichigo ii ajuta in diferite momente pe cei din Sould Society, astfel fiind acceptat de ei, si ajungand un Shinigami Substitut.
El continua sa se lupte cu tot felul de inamici, singurul sau scop fiind protejarea persoanelor dragi.

Acum, dupa toaaaaaaaaaaaaaaata aceasta descriere, nu foarte detaliata, a anime-ului, si a ce inseamna un Shinigami, presupun ca poti ajuta acea persoana.
Sa nu uit sa spun, tot ce am zis aici despre Shinigami se refera doar la cei din Bleach, alte anime-uri descriindu-i altfel, cum ar fi Death Note, in care conceptul de Shinigami este complet diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aş putea să salvez lumea day dreaming

Neeeh, mai bine rămân la punga mea de chipsuri.