| TheDarkDragon a întrebat:

Sall.An ub teckel de 10 ani, si vreau sa il invat comanda "sezi!". Cand era pui l-a invatat tatal meu cateva comenzi. Vreau sa il invat "sezi", dar nu stiu cum, cum as putea? Credeti ca trebuie taicamiu sa-l invete pentru ca e obisnuit cu vocea lui? PLS HELP.

3 răspunsuri:
| 26andrei26 a răspuns:

Poti sa il inveti si tu...La inceput cand ii zici sezi apasal cu mana pe spate pana cand ia pozitia "sezi" si ii zici si din gura sezi in timp ce il apesi cu mana, dupa un timp el va memora cuvantul si cand ii va intra in obisnuinta o sa vezi ca reactioneaza la cuvantul sezi.de obicei intr-o luna ar trebui sa stie deja comanda.

| vrabiecodrin a răspuns:

Spui sezi si il asezii tu
peste o saptamana o sa te asculte
daca vrei sa iti aduca lucruri ii arati unde e acel lucru si ii spui denumirea lucrului
dar ii bagi in gura lucrul

| AndreeaFlt a răspuns:

Poti sa il inveti si tu. am si eu un teckel de 2 luni si ceva si deja a invatat comanda. ii cumperi de la pet shop niste biscuiti de catei sau ceva drept recompensa. te pui in fata lui, ii rostesti numele si apoi ii spui "sezi" pe un ton calm, tine recompensa deasupra capului sau in timp ce ii spui sa seada si daca nu asculta il impingi cu cealalta mana de fund pentru ai arata ce are de facut. cand tii recompensa deasupra capului sau ai grija sa nu o tii foarte sus pentru ca acesta va sari sa o ia. repeta exercitiul in fiecare zi timp de 5-10 minute si in locuri diferite ca sa stie ce are de facut oriunde s-ar afla. cand vezi ca a invatat nu il vei mai recompensa asa de des