| LucianP a întrebat:

vreau sa stiu si eu daca as mai putea dresa un labrador la varsta de 2 ani si cateva luni,stie cateva comenzi cum ar fi,sezi,stai, dar daca e la distanta de mine, 10-15 metrii, si nu e in lesa cand il strig sa vina incepe sa fuga, si eu trebuie sa alerg dupa el sa il prind si e tare enervant. Ma poate ajuta cineva? happy

Răspuns Câştigător
| InstinctPr3ciS a răspuns:

Pai, sa iti explic eu cum stau lucrurile!
Da, il mai poti dresa, orice caine este capabil sa invete pana ce batranetea ii va deteriora cunostintele. Dar trebuie sa fi putin mai rabdator.
Incearca sa faci exercitiul VINO AICI!
Iti recomand sa procedezi in felul urmator :
Iti iei niste recompense in buzunar/porseta (Salam, Cascaval, Bobite etc), si intr-un loc inchis il strigi pe nume si ii zici Vino Aici, facand cativa pasi in spate (la inceput incepi cu distante mici si dupa aia progresezi), cand a venit la tine ii dai recompensa si il lauzi.
IMPORTANT : Niciodata sa nu mai alergi dupa el, el prin asta percepe o joaca mai mult, si in loc sa vina spre tine sau sa stea pe loc va fugii. M-ai bine daca nu vine, si fuge in alta parte, il strigi si dupa aia fugi in directia opusa de el, si il strigi... si acesta va veni dupa tine, cand vine langa tine ii dai recompensa si il lauzi!
BAFTA!

3 răspunsuri:
| Salluty a răspuns:

E mai greu sa dresezi un caine de 2 ani, dar cu rabdare si grija o sa reusesti. Important e sa coopereze catelul deoarece daca nu vrea nu o sa faca ce zici tu. Trebuie sa fiti amandoi intr-o buna, sa fiti veseli, jucausi si sa lucrati intr-o atmosfera placuta. Trebuie ca labradorul sa vrea sa invete nu sa se simta obligat sa o faca. Da-i recompense si fi bland/a.
Daca atunci cand ai de gand sa-l eliberezi din lesa, sa ai mereu ceva bun la tine. Cand il chemi, inainte sa fuga ii arati ca ai ceva bun. Daca vine la tine ii dai acel ceva il mangai pe cap si ii spui bravo, apoi ii pui lesa. Asa o sa stie ca daca vine e un lucru bun si multumitor. Succes.

| syv12345 a răspuns:

http://www.acasatv.ro/......impli.html Te va ajuta foarte mult. Funda?

| Danyela24 a răspuns:

Va fi greu sa il dresezi la varsta asta pentru ca de obicei se dreseaza de la 7 saptamani in sus. Daca este mai bland s-ar putea sa reusesti ceva dar nu este mereu o reusita.