| pikiu01 a întrebat:

Hey cum pot dresa un pitbul? cateva comenzi,ataca,stai,culcat,pin acum l'am invatat eu acasa doar comanda sezi,ofer funda pentru cel mai bun raspuns, multumesc

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Intra pe www.pitbullclub.ro la dresaj, gasesti tot ce te intereseaza + deschide un topic cu catelul.

p.s. invata-l atac daca vrei sa ai probleme dupa:) atac se invata de un specialist dupa un test inainte sa vada daca acel caine este echilibrat sau nu, altfel, invatat de tine va deveni o bomba cu ceas, poate ataca pe neasteptate:)

| pikiu01 explică (pentru RedNose):

laughing mersi ca mi-ai zislaughing

| pikiu01 explică (pentru RedNose):

Pai as vrea sa nu para un caine vagabont, sa atace asa pe ori si cine, si stai linistit ca sunt de la tara si nu vreau sa impresionez pe nimeni, doar voiam sa'l dresez...ma rog.

| RedNose a răspuns (pentru pikiu01):

Nu conteaza de unde esti,oriunde poti sa te dai smecher,mai ales in fata celor care nu stiu despre rasa,decat ca este agresiv.
eu zic ca mai mult o sa te aprecieze cineva cand va vedea un pitbull care adora copiii,oamenii,ca asculta orice i-ai zice,merge frumos pe langa tine,si-ar schimba perspectiva asupra rasei,dar daca, cainele trage ca nebunul de se sugruma, latra de zguduie tot satul, se repede la orice caine care trece, atunci toata lumea o sa te ocoleasca la distanta de 7-8m. din cauza unor smecherasi oamenii au o perspectiva urata fata de aceasta rasa.
sper ca de-asta vrei sa-ti iei un pitbull,e o rasa extraordinara si va fi un caine perfect daca e educat de mic,dar ca incepator i-ati o femela, e mai usor de controlat, mai docila, mai iubitoare, dar mai protectivabig grin

p.s. eu am o femela amstaff si sunt fatalaughing

| pikiu01 explică (pentru RedNose):

laughing Aha, Pai eu am deja un pitbul de 3 luni, iti las aici un id de mess daca vrei sa mai vorbim desprethinking:* si stai linistita q nu sunt genu de "smecheras"care vrea sa impresioneze pe cinevalaughing, Ti'am spus doar ca vreau sa'l invat cateva comenzi:*

16 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Incearca sa-l pacalesti, eu mi-am invatat pisica sa sara cu o bucata de parizer/crenvusti, deci tu ai putea sa ti in mana mancarea lui preferata, apoi sa zici culcat, si te pui si tu jos, sau ataca si incepi sa fugi ca sa-l intarati, iar daca va face corect, ofera-i recompensa, asa se va invata ca munca lui nu e zadarnica. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te cu el la politie la dresaj. Nu stiu cat costa, eu mi-am dresat dobermanul pe gratis, am avut o cunostiinta.

| pikiu01 explică (pentru anonim_4396):

Pai eu n-am nicio cunostiinta, si nu prea detin o situatie financiara foarte buna, am 16 ani totusi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru pikiu01):

Incaerca cu tutoriale de pe youtube sa il dresezi, sigur o sa mearga. Sau incearca sa il dresezi in felul tau, sa iti raspunda la comenzile tale si nu la altele sau altor persoane. Sunt 2 caini labradori sau goldeni dinaceia, nah si sunt facuti de lupte, sunt extrem de agresivi, nu suporta zgomotele si tot felul de chestii. Mananca numai carne si sunt batuti.

| RedNose a răspuns (pentru pikiu01):

Stii ca nu ai voie sa deti pitbull?
si inca ceva, sper ca nu ti-ai luat pitt-ul ca sa arati smecher in fata prietenului si cartierului. pitbull-ul e un caine extraordinar, daca va fi socializat de mic, mai degraba iti luat rottweiler daca vroiai sa impresionezi cartierul...din ce spui tu cu atac eu asta inteleg.

| andrw1929 a răspuns:

Este foarte greu de dresat un caine mai ales un Pytbul big grin!
Nu cred ca ai mari sanse sa il dresezi mai este si agresiv!
Succes!

| Dєєa a răspuns:

Dintre rasele considerate agresive, câinele Pitbull se spune că este greu de ţinut sub control şi dresat. Lucru ce, nu de puţine ori, s-a dovenit a fi complet fals. Dacă vrei să ai un câine obedient şi cuminte, citeşte cele nouă sfaturi simple şi eficiente care te vor ajuta în procesul de dresare al pit bull-ului. Regulile de mai jos au un efect rapid pentru ca animalul considerat agresiv să devină mai ascultător.

Înainte de a da curs acestor sfaturi, e necesar să precizez că în cazul unui câine de luptă, metodele de mai jos nu sunt întotdeauna eficiente. Pentru a reintroduce un câine de luptă în viaţa socială, îţi recomand să consulţi un dresor specializat pe câinii agresivi.

Lauda trebuie meritată (câştigată)!

A lăuda întotdeauna un pit bull (sau orice alt câine) nu este o idee bună. Prea multă laudă duce la faptul că animalul se va obişnui să fie mereu apreciat şi nu va avea vreun efect atunci când este spusă în cazul efectuării corecte a unei comenzi. În cazul în care pit bullul a învăţat o nouă comanda / truc nu folosi lauda. Dacă a învăţat deja să se aşeze la comandă şi execută acest lucru ori de câte ori îi dai acest ordin, nu-l lăuda în continuare. Trebuie să înveţe să-şi merite laudele atunci când a făcut ceva nou.

Ignoră-l atunci când vrea să-ţi atragă atenţia!

Nu-i da prea multă atenţie câinelui tău de fiecare dată când o cere, deoarece câinii nu fac întotdeauna diferenţa între o joacă şi un exerciţiu şi poate chiar să-şi piardă uşor controlul pentru a primi atenţia pe care ştie că oricum o va primi.

De exemplu, dacă te uiţi la televizor şi câinele tău sare încontinuu în braţele tale, acest comportament nu poate fi acceptat sau ignorat. Dă-l jos din braţe şi linişteşte-l. Când pit bullul s-a liniştit, comandă-i să se aşeze. Dacă a respectat comanda primită, poţi să-l lauzi. În acest fel, vei păstra controlul permanent asupra animalului şi poţi domina situaţia, câinele simţind că tu eşti şeful!

Evită agresiunile şi confruntările violente!

Dacă prin natura sa (nu rasa, ci animalul individual) câinele e agresiv, confruntarea trebuie evitată cu orice preţ. Arată-i pit bullului tău că agresiunea nu este permisă şi nu este tolerată. În cazul în care câinele învaţă că doar dacă latră tu dai înapoi, atunci se va folosi de această metodă de manipulare şi va prelua conducerea în această relaţie. Evită să ajungi la un astfel de rezultat şi arată-i pit bullului tău cine-i şeful în toate situaţiile. În acest fel, animalul îşi va pierde agresivitatea.

Jocurile trebuie meritate!

Pentru un pit bull tânăr şi nedresat, prea multă joacă poate duce la emoţie şi pierderea controlului. Se recomandă să folosiţi joaca drept recompensă. Câinele are dreptul doar la un joc odată şi doar tu hotărăşti cât timp are voie să se joace.

Stabileşte-i un program de mâncare!

Câinii pit bull sunt patrupezi lacomi la masă şi cu o poftă de mâncare debordantă. De aceea îţi recomandăm să păstrezi strict şi precis timpul de hrănire. Mâncarea reprezintă totul pentru un pit bull şi dacă îi arăţi că tu îi asiguri hrana (la anumite intervale de timp, fără ca animalul să aibă acces permanent la sursa de hrană pentru câini), îi arată foarte clar că tu eşti şeful absolut.

Învaţă câinele să nu roadă, să nu se urce pe mobilă şi în locuri interzise câinilor.

Prin faptul că nu laşi câinele pe scaun, pe pat sau pe masă, îi arăţi astfel că el are alt "statut social" decât stăpânul şi i se aplică alte reguli. De obicei, pit bullii devin mai dominanţi şi mai agresivi dacă ajung într-o situaţie superioară în raport cu stăpânul lor. Tocmai de aceea, dacă îi interzici pit bullului să se urce pe canapea, pe masă ori în patul din dormitor, nu numai că păstrezi casa curată, dar şi câinele va deveni mai ascultător. Locurile înalte unde se pot aşeza pit bullii sunt, pentru ei, o modalitate de a deveni dominanţi. Păstrează aceste locuri doar pentru tine!

Libertatea are un preţ!

Libertatea pe care i-o oferi, foloseşte-o ca pe o recompensă. Prin utilizarea inteligentă a lesei îţi înveţi pit bullul că un comportament bun, ascultător, duce la mai multă libertate de mişcare.

Apreciază-l!

Sfaturile de mai sus pot parea un puţin crude, dar nu uita că pit bullul are nevoie să fie lăudat, dar şi ţinut din scurt, pentru a şti cine e şeful "haitei". De obicei, când un câine e lăudat în urma executării corecte a unei comenzi, acest lucru va duce la un comportament şi mai bun.

Nu te aştepta la prea mult de la el!

Nu contează ce pit bull super-desebit ai dresat, el va rămâne în continuare un animal cu instincte sălbatice, nu va fi un câine perfect. Din când în când e posibil să-ţi nesocotească comenzile, de obicei în momente în care se lasă pradă instinctelor, însă acest lucru nu înseamnă că ai un câine agresiv. Important e ca de fiecare dată când încalcă un ordin să-l pedepseşti şi să reiei dresajul.

Funda?

| michaelaaa a răspuns:

1. Daca are un comportament nedorit si vrei sa se opreasca, porunceste-i sa stea sau spune-i "Stop". In niciun caz, nu trebuie sa-l lovesti.

2. De antrenamentul cainelui nu trebuie sa se ocupe toti membrii familiei, chiar daca folosesc aceleasi comenzi verbale, pentru ca tonul si ritmul lor diferit pot induce in eroare animalul. Cu cainele trebuie sa lucreze cineva care are multa rabdare si destul timp la dispozitie. Mai tarziu, dupa ce cainele o sa invete primele comenzi, il pot testa si ceilalti din casa, cu exact aceleasi comenzi.

3. Foloseste stimulente pozitive. De fiecare data cand te asculta, lauda-l si recompenseaza-l cu ceva bun si nu-l pedepsi niciodata daca greseste sau nu se prinde ce vrei tu. Daca animalul asociaza obedienta cu ceva placut, o sa fie mai dispus sa te asculte, decat daca i-ar fi teama de pedepse. Nu abuza, insa, de bunatati de fiecare data cand catelul executa corect o comanda, pentru ca altfel nu te va asculta decat daca primeste ce vrea!

4. O comanda pe rand. Nu il invata mai multe lucruri deodata. Asteapta pana prinde prima comanda, apoi incearca sa ii arati si alta.

5. Nu tipa la el. Incearca sa iti mentii tonul vocii placut. S-a demonstrate ca unii caini raspund mai bine la comenzile facute pe un ton jucaus, bland, in timp ce altii prefera un ton mai ferm, insa tot prietenos.

6. Dreseaza-l in locuri diferite. Daca incerci sa il inveti diverse comenzi in casa, in gradina, in parc, cainele o sa se obisnuiasca sa te asculte indiferent de mediul inconjurator.

7. Dreseaza-l in timp ce va jucati. De exemplu, daca ii arunci o minge, spune-i "Stai!" inainte sa se arunce dupa minge, ca sa ti-o aduca, si spune "Vino" in timp ce se intoarce spre tine.

8. Integreaza dresajul in viata de zi cu zi. Imediat ce cainele tau invata o noua comanda, incepe sa o folosesti si in restul timpului, nu numai la sedintele de training. Spune-i "Culcat!" in timp ce treci prin sufragerie spre bucatarie si apoi da-i ceva bun. Asa te asiguri ca te va asculta in toate tipurile de situatii.

9. Nu te astepta sa iti asculte fiecare comanda, de fiecare data. Cainii sunt creaturi vii, nu roboti. Ai si ei zile mai bune si zile in care nu prea au chef si nu se concentreaza, ca si noi, oamenii, de altfel. De aceea, nu trebuie sa te superi pe animalut, dar nici nu trebuie sa te induiosezi si sa il lasi sa "chiuleasca" de la antrenament.

10. Nu lua cainele cu tine in masina, inainte de a-l fi invatat temeinic comenzile "Sezi" sau "Stai". Pentru siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic, e bine sa fii sigur(a) ca animalutul o sa stea cuminte in timpul calatoriei.

dai funda

| pikiu01 explică (pentru michaelaaa):

Multumesc mult, ai dat un raspuns foarte bun, dar nu'mi arata unde sa-ti dau funda, imi arata doar la primul raspuns si al doilea!?

| michaelaaa a răspuns:

Imi dai mie funda te roog

| michaelaaa a răspuns:

Nu eu am raspuns a -2-a? eu ma raspuns a-2-a