| Skillett a întrebat:

am si eu o problema adica mai bine zis cer un sfat. un coleg din clasa alaturata ma tot enerveaza si tot ma impinge pe scari, imi pune piedica si tot nu ma lasa in pace si tot rade ca sunt putin mai mic de inaltime. el crede ca ma bate si de asta se comporta asa cu mine. nu as vrea sa ma bat cu el pentru ca am spart capul unui coleg doar dintr-un pumn + ca a cazut rau si nu as vrea sa-l bat petru ca daca il bat le zice fratilor sai mai mari. ce ziceti sa fac sa las sa creada ca ma poate bate sau sa-l bat? sau daca stiti voi un alt sfat bun. dau fundita pentru ce mai bun sfat

Răspuns Câştigător
| Shatteredx a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca si tine cand eram la scoala.
Ai mai multe posibilitati:
1. Il ignori.
2. Il ignori si a doua oara
3. Il ignori si a 3-a oara
4. Mergi la doamna directoare si ii spui chestia asta dar sa ramana intre voi, ca daca a doua zi merge ca nebuna si tine o sedinta in fata clasei pentru lucrul asta, n-o sa iasa bine pentru tine.
5. Daca nici doamna directoare nu ti-a rezolvat problema atunci mergi la politie, dai o declaratie ca se ia de tine in fiecare zi fara motiv, le spui ca te ameninta cu fratii lui mai mari si ca s-ar putea ca intr-o zi sa-l bati de sa-l rupi. Asa ca, daca intr-o zi te hotarasti sa-l bati si prostul va veni cu fratii lui sa te bata...si chiar te bat, atunci o sa-si ia tac'su o amenda de vai de scula lui, pentru ca tu deja ai dat declaratie la politie si stiai dinainte ca te vor ataca, plus ca daca fratii lui sunt majori pot sa faca si puscarie si daca te scapi de fratii lui, o sa-l poti batjocori pe ala zi de zi, pana termini scoala.
Bafta

6 răspunsuri:
| SongElena a răspuns:

Eu zic deocamdata sa-l lasi..si daca tot nu te lasa in pace prindel undeva in afara scolii si dai bataielaughinglaughing..nu te bate in scoala ca o sa ai problemewinkingwinking

| Giulia16 a răspuns:

Stiu ca nu e frumos sa 'parasti', dar spune-l ori parintilor, ori doamnei diriginte.Dar cea mai buna alegere, spune-le parintilor sa vorbeasca cu parintii lui.

| FightLoveHope a răspuns:

Nu cred in varianta cu parintii, mai rau o sa faca. Lasa-l, mai bine, ca sa nu iti creezi tu probleme la scoala sau cu fratii lui mai mari. Unele persoane nu merita sa te strofoci happy.

| inuman a răspuns:

Cel mai simplu e sa iti faci si tu 2-3 prieteni mai mari care se baga pentru tine daca el isi cheama fratii. Il bati in afara scolii ca sa nu ai probleme cu directoarea si te-ai scapat. Bate-l de fata cu altii ca sa il faci de ras si sa taca apoi din gura.

| Ketamina_5337 a răspuns:

Trateaza-l cu indiferenta, sau explica-i cu frumosul, ori spune-i ca nu mai are ce discuta cu tine daca mai continua asa.

| Zozo_Zuzu_1998 a răspuns:

Du-te la directoare/profesoara si spune-i, te lasa 100% happy daca nu dai 2 pumni