| Seijūrō a întrebat:

SALL TPU.
Asi dori sa ma ajutati cu o problema CUM ASI PUTEA SA ADORM REPEDE fara somnifere pentru ca eu adorm pe la 1 00 si ma trezesc la 7 30 spuneti-mi va rog niste sfaturi ca sa adorm rapid FUNDA CELUI CARE MA AJUTA

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Daca duci o viata sedentara corpul tau este "odihnit", deci nu prea are nevoie de odihna. Oboseste-ti corpul cu cateva exercitii fizice si vei vedea ca-ti va fi mai usor sa adormi. Nu trebuie sa-ti faci abonamente costisitoare la sala, o alergarea usoara sau o simpla plimbare in parc iti sunt de folos.

Inainte de a merge la culcare, iesi putin afara. Aerul racoros te va linisti, iar cand vei intra la caldura te va cuprinde o moleseala imbietoare catre somn

O cana de ceai caldut te poate ajuta sa adormi mai repede.

Sunt anumite alimente pe care ar fi bine sa le eviti inainte de culcare. Evident, orice contine cafeina trebuie eliminat din alimentatie cu cateva ore inainte de culcare intrucat alunga somnul usor. De asemenea, evita mesele grele pentru ca procesul de digestie sa nu te tina treaz toata noaptea.

Încearca sa îţi faci un program, de exemplu dormi la 8:00 te trezeşti la 8:00.winking

| Seijūrō explică (pentru Frank51):

Ok mersi am sa incerc

5 răspunsuri:
| MikeTech a răspuns:

Fa-ti un playlist cu muzica linistita, calma, la mine merge happy

| TomaKa1900 a răspuns:

Eu dorm de la 11:00 pana la 10:00 si as mai dormi...
Alergi seara/faci ceva obositor si iti va veni cheful de somn...
Daca nu, stai in pat pana te ia somnul

| Strugaru_Emanuel_1995 a răspuns:

Ori faci treaba multa ziua ori citesti in pat noaptea

| Bengeaminuu a răspuns:

Pentru a adormi mai repede citesti d pagini dintr-o carte iar ichi iti vor fi grei!