| Norbert335 a întrebat:

Salut, ai dreptul sa iti plimbi cainele aproape de blocuri si acolo sa isi faca si nevoile in iarba?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai voie să îți plimbi câinele pe lângă bloc, ai voie să îl lași să-și facă nevoile (chiar și în iarbă), dar ești obligat să îi iei nevoile de acolo, chiar și din iarbă(dacă este permis accesul în spațiul verde). Că vin alții cu alte patrupede și i-au pe tălpi nevoile câinelui tău. Trebuie să aibă lesă și zgardă; iar pentru cei periculoși botniță. Și toți să aibă documente de la veterinar.

| sierra1 a răspuns:

Ca un gentreman ce te afli, strângi după cățel

| Eugen80 a răspuns:

Ai dreptul sa-ti plimbi cainele cat mai pe spatiu verde, dar ai obligatia sa strangi "nevoile" de fiecare data! Nu conteaza unde isi face treaba, nevoile trebuie sa le strangi in punga si sa le arunci la gunoi.
Imagineaza-ti cum arata o parcare pe langa bloc in care trec 6 caini pe scara x 8 scari de bloc de 10 etaje. 48 de rahati x 3 ori pe zi, unii de 2 ori, in medie 120 de rahati pe zi. Daca nu ploua o saptamana... vreo 800 de rahati... in afara de maidanezi si pisicile maidaneze. Stii cum e sa te urci in masina dimineata, cand abia te-ai trezit cu un rahat pe talpa? Sau sa ajungi in casa cu unul?