| xRelax14 a întrebat:

Am o problema la pc...Sa defectat din cauza windowsului xp, nu l-am mai reinstalat de 1 an probabil o fii de aia? Am incercat sa fac windowsuri pe cd-uri dar nu le booteaza straight face si cu nero nu stiu.Va rog ajutati-ma...Dau funda! Multumesc

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu se strica calculatorul pentru ca nu ai instalat sistemul de 1 an. Eu nu l-am instalat de 3 ani.
Descarca PowerISO. Nu e gratis, dar o perioada te lasa sa-l folosesti.
Toate imaginile cu sisteme de operare care le descarci de pe net sunt deja bootabile. Daca ai o imagine ISO procedezi asa:
1.Deschizi PowerIso.
2. Open (te duci acolo unde ai imaginea).-Open
3.In fereastra programului PowerISO
in stanga JOS este un dreptunghi in
care scrie" bootable image" (asta inseamna ca imaginea XP pe care ai deschis-o e bootabila)
- daca scrie "nonbootable image"
inseamna ca imaginea nu este bootabila si cauta alta.
Daca scrie "bootable image"
4.Te duci pe "burn"
5.Alegi viteza "16"
6."Burn" in stanga jos.
Dupa ce termina de scris, programul o sa scoata si o sa traga automat CD ca sa-l verifice. Dupa ce termina, il scoti
si instalezi pe calculator prin bootare.

http://www.softpedia.com/progDownload/PowerISO-Download-27557.html
-te duci pe"Softpedia Mirror (RO)" si
astepti.
Il instalezi si procedezi cum ti-am spus.

| xRelax14 explică (pentru horia2012):

Acum incerc, daca mi-l scoate ok esti castigatoru! Apropro am mai incercat cu poweriso sa fac un cd-u pe laptopu meu, imi scoatea cd-u si zicea ca nu-i ok si m-am suparat pe powerISO si zilele astea m-am chinuit cu nero dar vad ca power le rezolva
. Multumesc frumos muta sanatate iti doresc! sper sa te ajute si pe tine cineva cand tu ai nevoie si nu te descurci! Bafta!

| horia2012 a răspuns (pentru xRelax14):

Multumes si eu.
Trebuie sa reusesti.Eu toate le-am facut cu el.
Si XP, si W7.

5 răspunsuri:
| edizamfir a răspuns:

Nu are nici-o legatura windowsul cu calculatorul
poti sa ai acelasi windows si 100 de aniwinking
si nu se booteaza asa usor un CD cu windows
si nici nu se instaleaza asa usor un windows pe cat crezi tu
s-ar putea ca atunci cand bagi CDul, tu sa instalezi 2 windowsuri pe acelasi PC, ceea ce poate duce la distrugerea PCului daca booteaza 2 windowsuri deodatawinking
(PS: mi s-a intamplat mie cand eram mai mmic [7 ani laughing] si mia iesi tfum din calculator laughing )
funda? big grin

| xRelax14 explică (pentru edizamfir):

Scuza-ma ca nu iti dau dreptate si nu cred ca ai inteles tu ce vreau eu sa zic sau nu m-am exprimat eu cum trebuie, am niste probleme cu windowsu si vreau sa reinstalez unu nou dar pe acela nou vreau sa-l pun pe un cd si sa il citeasca biosu! ....PS:stiu de la 12 ani sa reinstalez un windows si acum am 17! mai incearca pentru funda big grin

| xRelax14 explică:

PS:dau proritate in pc la orce voluntar care e dispus sa ma ajute sa fac pc-u, dau funda si mai negociez eu cu ceva! O zii placuta in continuare big grin!