| ..._6709 a întrebat:

Am o problema.Nu sunt grasa am 1.72 si 52 kg si cu toate acestea am celulita( in zona coapselor si feselor). Ce pot sa fac? Stiu ca nu pot sa scap de ea definitiv dar cum pot s-o diminuez cat de cat? Am auzit ca ceaiul verde ajuta... E adevarat? help please.

Răspuns Câştigător
| DrPedobear a răspuns:

In primul rand uita de ceaiuri sau diete minune. Daca vrei un corp armonic si tonifiat, fa miscare! Iesi sa alergi de preferat dimineata sau fa-ti un abonament la o sala de fitness. Daca nu-ti place atentia si ai bani cumpara-ti o banda de alergat pentru ca bicicleta nu este la fel de eficienta si este pentru lenesi. De la diete, ceaiuri si alte prostii o sa ajungi sa atarne pielea pe tine, probabil si sanii si sigur nu vrei asta.
Nu inteleg de ce toata lumea incearca sa evite sportul/miscarea, care este cea mai sanatoasa, dar in zilele noastre nu ma mira. Toti vrem sa fim cat mai comozi si asteptam sa se intample minuni, stand in fund in fata calculatorului sau televizorului si cumparand eu stiu ce curele vibratoare sau ceaiuri, etc vazute prin reclame.
Men sana in corpore sano!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fă împachetări cu creme anticelulitice termice, multă mişcare zilnic şi o alimentaţie bogată în fructe şi legume proaspete.
Ceaiul de fenicul, soc sunt bune pentru combaterea celulitei în paralel cu spirulină.
Nu venerez ceaiul verde, la mine pur şi simplu blochează organismul.
Pa, pa.

| kr.mdy a răspuns:

Masajul anticelulitic este cel mai benefic, chiar si tu il poti face zilnic cate 10 minute la o coapsa ma refer, si faci cu degetele ca o framantare, nu e nevoie sa te invinetesti.Si foloseste un ulei de masaj sau masline.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema asta o aveam si eu la iesirea din iarna, dar am reusit sa scap de ea astfel:
1. am baut cam 2-3 ceaiuri verzi pe zi fara zahar sau cu putin zahar
2. am baut o gramada de apa - cred ca mai mult de 2 l pe zi, ca oricum imi place
3. am renuntat pe cat posibil la deplasarile cu autobuzul si am mers pe jos
4. in weekenduri am facut cate o excursie mai lunga pe langa oras, am urcat cate un deal, etc
5. nu am mai mancat ca porcu', pana sa nu mai pot, ci doar cat sa ma satur - mai putini cartofi prajiti si mai multa salata
6. am primit cate un masaj mai zdravan de 3-4 ori pe saptamana - probabil ca unii folosesc creme anticelulita, dar eu am folosit ulei pentru masaj