| Antimanele104 a întrebat:

Salut, băieți și fete!
Weekend-ul ăsta fac un city-break din București și am ales Clujul pentru destindere spirituală. Ce ar fi mai rentabil să folosesc ca și mijloc de călătorie: trenul sau avionul? Mă refer aici la preț, timp de rezervare și confort, deoarece știu sigur că timpul de călătorie este scurtat drastic.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Cu tot cu check-in, zbor in sine si imbarcare/debarcare sigur ajungi de 3 ori mai repede ca si cu trenul. Cat priveste comfortul depinde la ce clasa iti iei. Prietenii mei merg mereu cu cea mai ieftina si nu se plang ca nu ar fi ok.

12 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Timpul de călătorie cu avionul este mult mai scurt, faci doar vreo jumătate de oră de la bucurești la cluj iar cu trenul faci vreo 9 ore. O altă opțiune ar fi să mergi cu autocarul, un bilet costă cam cât unul de tren însă faci mai puțin pe drum cam cu o oră.

| mihai69 a răspuns:

Avion, clar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E vreo îndoială că avionul?

| Antimanele104 explică (pentru suntserios):

Mă interesează să știu cât timp petreci cu rezervarea/check-in la aeroport. Timpul petrecut este clar în avantajul avionului, e no-brainer aici. De asemenea, m-ar interesa confortul oferit în avion.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avionul. Sau blablacar. Trenul pe ultimul loc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Antimanele104):

Daca nu ai bagaj de cala 1 ora îți este suficient pentru zborurile interne. Check-in online si aia e. Cât despre conform, sa fim serioși zbori 45min ce confort ai nevoie?

| goguPatent a răspuns:

Daca te duci cu trenul pariezi tot weekend numai pe drum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Antimanele104):

Deci zici ca ai de ales intre tren si avion, si te intereseaza confortul din avion? Pai juma' de ora mergi si in picioare! Confort avion: cabina presurizata, scaune, centuri de siguranta, chiar si buda. Ce vrei mai mult? big grin

| troleibuz a răspuns:

Avion.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Avionul,e mai anti manele laughing

| Yuoia a răspuns (pentru mastadont):

Sigur faci 1/2 ora? Fara sa luam in calcul drumul pana la aeroport, check-in-ul pentru care trebuie sa fii cu 2 ore inainte. Etc. Am vazut nu demult pe un site ca se face o ora.

| mastadont a răspuns (pentru Yuoia):

Atunci ajungi pe la vreo 3, maxim 4 ore să zicem. Trebuie să fii cu măcar o oră, o oră jumate înainte de decolare la aeroport, plus ce faci pe drum... Eu am fost acum vreo câțiva ani și am făcut în jur de 40 de minute în zbor, poate s-au mai schimbat lucrurile de atunci.