| Nikolaus a întrebat:

Cine imi explici ce este efectul placebo? Nu ma trimiteți pe Dex sau Wikipedia ca de acolo vin și nu am înțeles nimic. Tocmai am văzut la TV o emisiune care testa daca pastilele de ghimbir reduc greata de miscare. S-a dovedit ca 2 persoane nu se mai simțeau rau, iar ceilalti 2 care au luat o pastila placebo, unul se simtea la fel de rau, iar celalalt mai voia o data. Deci pastila nu are efect dar iti da impresia ca tu ai luat ceva care de fapt nu te ajuta cu nimic?

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Adica le iei pentru o boala, dar tu nu stii ca sunt aiurea, si prin autosugestie, iti trece.

| Nikolaus explică (pentru express11):

Asa știam si eu dar definiția din dex si Wikipedia ma contraziceau.

| express11 a răspuns (pentru Nikolaus):

Cam asta fac medicamentele placebo.am vazut si eu pe discovery

| Nikolaus explică (pentru express11):

Le găsești la farmacie de cumpărat?

| express11 a răspuns (pentru Nikolaus):

Nu stiu, chiar nu m-am gandit la asta.

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Da,nu te ajuta cu nimic.te autosugestionezi.