| Ofjiebe a întrebat:

Buna, cum este cu pastilele pe care le luam? Eu de ex mi-am luat niste pastile cu beta-caroten dar sunt mici si am impresia ca nici nu-si fac efectul, cum functioneaza, cand ajung în stomac corpul extrage tot ce contine pastila sau cum? Ca am impresia ca smr le i-au degeaba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu conteaza marimea, ci conteaza ce proprietati au, cat sunt de concentrate, informatii pe care le gasesti pe cutie/prospect.Multa lume ia astfel de suplimente fara sa intrebe medicul si da, risti sa fie cam degeaba.

| johnnny123 a răspuns:

Păi ce efecte te așteptai să observi?

Betacarotenul poate oferi anumite beneficii pe termen foarte lung, de exemplu încetinirea declinului cognitiv, protecția plămânilor, fortificarea sistemului imunitar, prevenirea diabetului, etc.

Nimic ce s-ar putea observa "cu ochiul liber" după o săptămână.

| Eireann a răspuns:

Absorbtia are loc in intestinul subtire, nu in stomac. In stomac acidul gastric dizolva acoperamantul care acopera tableta si apoi substanta este absorbita cand ajunge in intestin. Ce efect te astepti sa aiba ca daca sunt suplimente alimentare (vitamine) atunci e posibil sa nu aiba nici un efect sau efectul sa nu fie sesizabil de tine.