| Georgemy2 a întrebat:

Salut, cine poate sa-mi raspunda la urmatoarea ghicitoare : Merge ursu' pe carare, patru maini, patru picioare, 40 de unghioare, ghici ce e. Cine stie? Am nevoie urgent big grin

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Dupa cum suna, ar putea fi vorba de doua animale. Si, daca s-a folosit diminutivul "unghioare", ar putea (nu e obligatoriu) sa insemne o ursoaica cu puiul ei. Eu asa privesc lucrurile, desi s-ar putea sa ma insel happy

| Trandafirii a răspuns:

O furnica (nu sunt sigura ), dar poate fi vorba si de o ursoaica happy happy happy

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

O ursoaică însărcinată?

| anaaremere123 a răspuns:

Ursoaica/Femeia insarcinata