| Floreenofficial a întrebat:

Conform Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Romania tara noastra are abia putin peste 19 milioane de locuitori conform recensamantului din 2011, iar inainte de asta pe wikipedia era afisat 21, 4 milioane.Eu cred ca numarul real al locuitorilor Romaniei este undeva intre 21 si 22 de milioane.Am auzit la stiri, am si citit pe net ca multe persoane, familii, strazi, cartiere, poate sate sau comune intregi nu au fost recenzate, iar neefectuandu-se aceasta operatiune normal ca ele nu figureaza ca si cum ar exista adica nu se pun la socoteala.
Credeti ca este in interesul cuiva ca tara noastra sa para ca are mai putini locuitori decat are in realitate sau a fost doar nepasarea recenzilor si a autoritatilor la momentul respectiv?
O alta chestie pe care am observat-o este ca numarul locuitorilor scade zilnic destul de mult, chiar foarte mult as putea spune datorita faptului ca zilnic cativa mor in accidente, se sinucid, sunt ucisi sau cine stie ce. Da! Se intampla si in alte tari, dar la noi cam mult mi se pare.Deci,tinand cont de asta cam cati vom mai fi peste vreo 10 ani, 20, 30 etc.in tara asta? :(

1 răspuns:
| GreatlyGeoy a răspuns:

Da numarul locuitorilor scade deoarece natalitate(cati oameni se nasc) este mai mica decat mortalitatea(cati oameni mor) cel putin asta stiu eu