| Octavian199 a întrebat:

Ce cautau viitoarea sotie a lui Cain si Cain in tara Nod(Afganistanul de azi)? Ca nu existau tari, sate, triburi, etc.In concluzie mai existau oameni. Am descoperit mai multe tari Geneza, plus rauri suspecte.

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Geneza a fost introdusa mai tarziu in scrierile evreiesti, erau mai multe geneze, mai mute povesti, un anumit grup au ales doar geneza care lea convenit lor

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Asa cu cartile necanonice.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Mann vb de evrei nu de crestini, evrei ti-au scris, impartit basmele pe categori acum 2600 de ani

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Pentateuh

Pentru credința iudaică, Torá în sensul larg nu include numai Pentateuhul sau "Tora scrisă" (Torá she bihtav), ci și Torá orală (Torá she b'al pè) care s-a transmis prin cărțile Talmudului, și care reprezintă dispute, comentarii și dezvoltări, legi, tradiții și legende pe marginea textului Pentateuhului.

https://www.youtube.com/watch?v=6Uuh-SX7qrQ

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Am vazut acest video, demult. Mersi.

| Celcestietot a răspuns:

Cine spune ca nu existau?

,, 24. De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va uni cu femeia sa şi vor fi amândoi un trup.''

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Vezi intrebarea, poate nu ai inteles-o.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ba chiar am inteles-o si ti-am raspuns asa cum trebuiawinking. Raspunsul meu a fost in legatura cu oamenii.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Cum s-au dus Cain si sotia sa in tinutul Nod, ca nu existau sate, etc.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Decat Edenul, si locul une i-a gonit zeul evreu pe Adam si Eva.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

In Biblie ne spune ca mai existau oameni.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Deci.Pana la urma confirmi ca zeul evreu e fictiv rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nici măcar nu am spus asta.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Asa s-a dedus.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ce cautau Cain si sotia s-a la cativa mii de km, in alt tinut, parca? Ca nu existau tinuturi, ca doar ei erau primii oameni nascuti.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ba existau tinuturi. Nu ai vazut ca nu toate scrierile sunt introduse in Biblie?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Cum sa existe daca ei erau singurii oameni?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Mai existau si alte suflete vii atunci.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Parca numai Adam si Eva+copiii lor.Asa zice in biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu doar Adam si Eva.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Si atunci cum de mai erau sate, orase, tinuturi la mii de km?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Nu imi spune ca animalele au facut acele sate, orase, tinuturi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai nu animalele, ci fiintele inteligente.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Extraterestri? rolling on the floorCu siguranta exista, dar nu ne-am intalnit, ca sunt extrem de departe.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ca extraterestru, ca demon, ca om, ca altceva, nu conteaza, ci conteaza ca a fost. Ne-au vizitat si inca o mai fac. Chiar acum sunt pe Pamant.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Sa o luam altcumva.In anul 1 europenii stiau de America? Asa si cu extraterestri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Păi nu știau. Eu am spus că extratereștrii există.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Pai vezi? Nu aveau cum sa viziteze pamantul. Poate in milioane de ani.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ei existau înainte de facerea oamenilor.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Extraterestri? Parca zeul evreu a creat universul, nu?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Moise când a scris Geneza a folosit denumirea locului unde s-a dus Cain după numele pe care il avea in momentul scrierii Cărții Geneza. Mai sunt si alte locuri care sunt denumite la fel, si face mențiunea ca înainte se numea altfel.
Adevarul este ca Adam si Eva au avut mai multi copii, dar sunt menționați doar cei trei pentru ca ceilalți nu aveau urmași care sa aibă vreo importanta in ceea ce privește invatatura, sau planul de mântuire al omenirii.
In urma cu multi ani am citit despre faptul ca suprafața de uscat a Pământului era un singur continent si ca mai târziu au apărut continentele, nu mai îmi aduc aminte in ce fel si nici anii in care s-a întâmplat.Așa ca daca acesta este adevarul, atunci este adevărat si ce scrie in Biblie ca : Dumnezeu a strâns pământul intr-o treime de măsură.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Din nou folosesti vrajeli, daca in biblie nu este mentionat asta de ce afirmi tu asa ceva, cain a plecat in desert unde a gasit o femeie aia avea o familie deja, desi erau deja alte popoare, in fapt iahve niciodata nu a spus ca el a creat toate popoarele si doar poporul evreu atat, biblia nu neaga existenta altor zeii

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide". =cine naiba il putea intalni daca era doar el si parinti lui pe pamant
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Vezi ca poate eram si eu pe acolo. rolling on the floor

| Panamax a răspuns:

Mitul creatiei din Biblie este fals.A fost copiat pe sarite de la sumerieni.Sumerienii au zis clar ca zeii au modificat un lot de umanoizi, lotul ADAM.
Cain si-a gasit o bastinasa nemodificata genetic.Una mai retardata dar care avea tot ce-i trebuia lui Cain.

| Raullalu a răspuns:

Dumnezeu nu a creeat poporul Evreu asa cum crede aproape tota lumea.
Dumnezeu a creeat umanitatea.
A creeat barbat si femeie.
Numele Adam inseamna,, luat din tarana" iar Eva,, Mama tuturor celor vii"
Dar nu scrie ca Dumnezeu l-a creeat doar pe Adam.
Dumnezeu a creeat omul caruia i-a dat un nume, care e valabil pentru toti.
Cum si caine e valabil pentru toate rasele de caini.
Daca gasesti un verset in care scrie ca Dumnezeu l-a creeat Direct pe Adam si Adam e numele unei singure fiinte vreau sa il stiu si eu.
Dar stiu sigur ca Dumnezeu a creeat omul.
Adica tot ceea ce tine de umanitate.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Repet.Cum de mai existau sate, orase, tinuturi? Ca nu se faceau singure

| Raullalu a răspuns (pentru Octavian199):

Pai Moise a scris ceea e era in vremea lui.
Ca altfel nu avea ce sa scrie.
Unde ar fi zis ca a plecat Cain?
Moise a scris cu denumirilie locurilor pe care le stia.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Trebuia sa scrie exact.Nu ce era pe vremea lui.

| Raullalu a răspuns (pentru Octavian199):

Frate daca Moise ar fi scris exact ar fi trebuit sa scrie cum ca Cain a plecat undeva pe pamant.
Locurile nu aveau un nume atunci iar Moise a scris cu numele pe care il stiau oamenii pe vremea lui.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Undeva? De unde stia cel care a scris cartea ca, Cain a plecat nu stiu unde, ca a trait cu mult dupa Cain? Si nu a avut cum sa-i spuna cineva ca nu a existat pe vremea lui Cain.