| TheKKosmyyn a întrebat:

De ce apa marilor si ocenealor este sarata si apa raurilor dulce?

Răspuns Câştigător
| dani0078 a răspuns:

Apa este in mod normal incolora,inodora si insipida, adica fara culoare, fara miros si fara gust deci cand spunem apa dulce o facem doar spre a o deosebi de cea din mari si oceane care este sarata deoarece toate raurile care se varsa in ele, spala in drumul lor saruri si alte minerale care se afla pe Pamant. Acestea se dizolva in rauri si raurile apoi se varsa in mari si oceane. O alta sursa de sare din apa este patura de sare. O data ce soarele evapora apa din mare pentru a se forma norii, lasa mineralele si sarurile in urma, de aceea apa marii este mult mai sarata decat apa raurilor si lacurilor. Si chiar daca ploua si pe mare la fel de mult ca si pe pamant, precipitatiile nu sunt suficiente pentru a dilua sarea.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Circuitul apei în natură este răspunsul. Evaporarea nu permite sării să reintre în circuit. Apa sărată supusă încălzirii va genera vapori de apă şi praf de sare. Aburii de apă se vor dispersa ridicându-se iar sarea va rămâne pe suportul iniţial.
Norii de ploaie sau zăpadă vor conţine apă dulce care va alimenta izvoarele.

| sebysebyca a răspuns:

Pentru ca apa raurilor curge in oceane. daca curgeau oceanele in rauri era invers. oceanele dulci si raurile sarate!

| TheKKosmyyn explică:

E bun si al tau arthur m-au aujutata ambele