| myself a întrebat:

Salut deci trebuie sa-mi iau o placa ram noua.Momentan am una de 512sad si nu stiu de care sa iau...am luat Everest sa vad performantele calculatorului si ma bagat in ceata...deci am 2 tipuri
1.la Memory Bus Proporties : *typebig grinDR SDRAM *real clock 200-DDR
deci a aparut si DDR-SDRAM si DDR simplu...
2.la Motherboard Physical Info : ram slots : 2 DDR DIMM, 2 DDR2 DIMM
deci aici apare si DDR-DIMM si DDR2-DIMM

revenind la intrebare pana la urma ce tip de placa imi trebuie ca sunt complet in ceata... o_O

Răspuns Câştigător
| sindromic a răspuns:

Pentru placa de baza pe care o ai se pot pune (in total) maxim 2 GB RAM, iar tu ai urmatoarele optiuni: 1. ca sa iti ramana si cei 512 mb pe care ii ai ar trebui sa cumperi o placuta RAM de tipul "DDR 400" de 512 mb sau 1 gb, deci vei avea ori 1 gb (512 vechi + 512 nou) ori 1, 5 gb (512 vechi + 1 gb nou);
2. totusi, ddr 400 este un tip de memorie mai slab, mai vechi si mai scump, iar tu poti alege sa cumperi RAM de tipul "DDR2 533" care e mai bun, mai nou si mai ieftin, insa in varianta asta NU vei putea lasa si cei 512 mb pe care ii ai acum pentru. ca nu ar fi compatibile intre ele (DDR 400 cu DDR2 533) si va trebui sa cumperi ori 2 placute de 512 mb (ca sa ai 1 gb din 2 x 512mb DDR2 533, recomandat fiind un "kit dual channel 1 gb ddr2 533") ori o placuta de 1 gb (ca sa ai 1 gb din 1 x 1gb DDR2 533, DAR nu va fi mai rapida memoria decat 1 gb prin kitul dual channel din cele 2 x 512 mb ddr2 533) ori doua placute de 1 gb (2 x 1 gb DDR2 533, recomandat fiind un "kit dual channel 2 GB ddr2 533", asta fiind varianta maxima acceptata de placa ta de baza dar si cu cel mai bun rezultat).
Eu ti-as recomanda ori un "kit dual channel 1 gb ddr2 533" ori un "kit dual channel 2 gb ddr2 533" in ambele cazuri renuntand la memoria veche asa cum am detaliat mai sus. Depinde de cat poti si vrei sa investesti. Bafta!

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

AI o placuta DDR@200 si vad ca iti merg si placute DDR2, ai doua sloturi pentru DDR si doua pentru DDR2.

| RS4 a răspuns:

Scoate placuta afara si vezi acele crestaturi din ea, daca e una, daca sunt doua, sau o si duci cu tine cand mergi sa cumperi alta! e important sa fie si de aceeasi frecventa, altfel pot da erori, blue screen etc! cel mai indicat e sa mergi cu ea cand cumperi alta! bafta!

| ombladon a răspuns:

Iti trebuie o placa identica(sau cat mai apropiata de cea pa care o ai) daca le pui desperecheate una dintre ele o sa se strice...

| myself explică:

Sindromic uite aici ->Asus p5vdc-x (3 pci, 1 pci-e x16, 1 agp, 2 ddr dimm, 2 ddr2 dimm, audio, lan) am scris cu litere mici... nu ma lasa cu diacritice

| anonim228 a răspuns:

Intra in Start->Cmn->dxdiag. ia-ti daca vrei de 512 sau mai mare

| sindromic a răspuns:

Salut! Ti-as putea raspunde mai usor daca ai preciza doar numele placii de baza: din Everest la Computer - Summary la Motherboard Name. Trebuie sa fie ceva de forma "marca model" ex: ASUS P5KPL

Întrebări recente