| EcLipSa234232 a întrebat:

Salut
E bine ca am 16 ani si inca nu am pus gura pe vreo tigara?
Tin sa precizez ca mi-e foarte greu deoarece aproximativ 90% din prietenii mei fumeaza iar majoritatea mi-au spus si m-au rugat sa nu ma apuc de fumat, pentru a nu ajunge ca ei. Si parintii mei fumeaza de asemenea insa eu nu simt nici-o tentatie...

14 răspunsuri:
| Krauser a răspuns:

Este foarte bine ca nu fumezi. Tigarile pot duce la dependenta. Unii spun ca te relaxeaza cum a spus @pdanutza dar nu are nici un efect si in plus dai banii pe ele degeaba si iti faci si rau singur.

| MrRava13 a răspuns:

Nici sa nu te apuci, daca chiar te roade 1 sau de 2 ori sa tragi, dar atat.e foarte greu cu fumatul asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine, e foarte bine ca nu ai pus gura pe tigara. Vezi, si prietenii iti spun sa nu te apuci.
Nici unei fete nu ii plac fumatorii (doar daca nu fumeaza) din cauza mirosului urit din gura de la fumul imbibat acolo si mai e si un gust amar pe care il simte fata.
Oricum, si tigara e tot un fel de drog, mai bine nu te apuca mai ales ca nici nu te atrage, de ce sa-ti faci rau singur? Si pe deasupra si paguba in buget.

| dianaaaaax a răspuns:

E foarte bine că nu ai pus gura pe ţigară. Nu ieşi cu nimic în evidenţă dacă fumezi. Poate prietenii tăi, s-au apucat pentru a impresiona, sau pentru a uita de probleme. Dacă vrei, trage un fum, doar atât ca să nu mori curios.Cancer la pachet.hee hee

| NuamnumesuntANM a răspuns:

E bine ca nu fumezi doamne iarta-ma iti strica viata tigara tine-o tot asalaughing

| mariuseu12 a răspuns:

Deci e bestial ca nu fumezi si din partea mea nici sa nu te apuci sincer nu ai vrea ca la 30 de ani sa te sufoci in somn ( i s-a intamplat mamei mele) nu conteaza tentatia si ce zic colegii fa orice dar nu te apuca de fumat [ nu chiar orice laughing] incearca sa.ti gaseti alta ocupatie sau alt ceva care sa te pasioneze vreun joc sau ceva... sper ca te.am ajutat bafta [fundita big grin]

| catosp a răspuns:

Nu merita sa stii... dupa o anumita varsta vei vedea care sunt avantajele tale in fata fumatorilor, nu vei obosi asa usor la alergat, nu vei mirosi urat, nu vei avea o fata imbatranita, vei fi sanatos, NU INTRA IN SCLAVIA TIGARILOR....fii sanatos!

| libertat a răspuns:

Nu trebuie sa te apuci gandeste-te si tu bani cheltuiti sanatate perduta. Daca te apuci de fumat o sa-ti para rau si va fi cam greu sa nu fumezi.Mai si poluiaza aerul.

| mady04 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu faci acest lucru sa stii ca dupa primul fum intra in corp celulele cancerigene si fumand o tigara iti pierzi 8 minute din viata

| EcLipSa234232 explică:

Insa nu simt nici-o tentatie din partea lor ( parintilor ) dar cateodata as vrea si eu sa ma apuc de fumat insa nu ma apuc pentru ca stiu ca prietenei mele nu ii plac fumatori si...

| EcLipSa234232 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, pacat ca nu va pot da fundita la toti.

| pdanutza a răspuns:

Desigur ca e foarte bine daca la o asa virsta inca nu ai incercat tigarile,aduti aminte caci tigarile nimic folositor nu aduc, ci doar sint vorbe ca te relaxeaza. tigarile sint ca drogurile, ai incercat odata si deja poti deveni dependent de ele... Sfatul meu este ca nici nu e mare nevoie sa fumezi pentru a fi mai faimos, si daca gasca ta si parintii fumeaza asta nu insemna numaidecit ca trebuie sa ii urmezi alegerea, Bafta!

| Krauser a răspuns (pentru pdanutza):

Tigarile sunt droguri.

| pdanutza a răspuns:

Bravo tie ca tii cont si de parerea prietenei tale...pretuiesc asta la baieti!happy