| lovelyta a întrebat:

DAu funda. Am nevoie de niste sfaturi. Am 15 ani si fumez ocazional cand ies cu niste persoane care fumeaza. Nu fumez mult, dar azi am fumat 3 tigari si mi se pare mult. Nu vreau sa ma apuc pentru ca nimeni din familia mea nu fumeaza si nu a fumat niciodata si nu vreau sa ma apuc eu cea mai mica. Sincer nu prea vreau sa ma apuc desi ma tenteaza ideea. Mi-e frica ca o sa ma apuc deoarece asa au inceput si prietenii mei. Am inceput sa simt nevoia de tigari si mi se face foarte pofta cand vad pe cineva. Ce sa fac? Imi mai place si de un baiat care fumeaza foarte mult si vreau sa ma apropii de el dar daca el fumeaza oare nu o sa ma apuc si eu? Trag in piept apropo si nu am problema sa ma inec sau altceva. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| DonCorleone a răspuns:

Aceasi problema am avut-o si eu
si eu am 15 ani si fumam cu prieteni... fumam destul de multe
dar intr-o zi m-am gandit sa fac o pauza si de atunci nu mai fumez... am avut cateva scapari de am fumat 2 tigari la o petrecere laughing eram putin ametin dar nu conteaza
totul vine de la tine... si sa stii ca daca prietenul tau care iti place.cel care fumeaza daca veti fii impreuna si ar tine la tine sigur nu te-ar obliga sa fumezi cu el
iti spun eu... nu te apuca de fumat deoarece scapi greu
eu am vointa puternica si am zis.nu fumez si gata acum asta depinde de la persoana la persoana.
nu stiu gandeste-te la banii pe care ii pierzi cand ii cheltui pentru un pachet... gandeste-te ca sunt multe alte lucruri mai bune ca tigarile happy
asa o sa scapi...
si incearca data viitoare cand iesi afara si cineva iti ofera o tigara sa il refuzi. chiar daca o sa faca misto
crede-ma... nu castigi nimic daca te apuci la varsta asta.
numai bine. pupici :*

6 răspunsuri:
| ZeWsSs a răspuns:

Exact asa m-am apcat si eu de fumat.defapt eu fumam 5 tigari pe zi in fiecare pauza de la scoala si in weekend deloc...si usor usor am marit doza si am ajuns la un pachet pe zi dupa vreun an... apoi mi-am dat seama ca ma auto-distrug si ca incep sa devin dependent(pana atunci daca ziceam ca nu fumez, asa faceam nu aveam probleme)am inceput sa le raresc, imi cautam ceva de facut astfel incat sa uit de ele si fumam 3-4 pe zi, apoi am inceput sa mananc seminte si usor usor in vreo 4 luni le-am lasat de tot, bineinteles inca le mai gust, dar doar la ocazii speciale cum ar fi onomastica unui coleg sau o petrecere ceva iau o tigara asa de fantezie, dar nu m-ar tenta sa ma apuc din nou. Tu inca nu esti dependenta si nici nu vei fi cu 3 tigari dar o sa observi ca in curand o sa vrei sa fumezi mai mult, si de aici incepe totul, mai bine stai fara ca nu is bune. Sper ca te-am ajutat, papawave

| star4all a răspuns:

Sunt fumator de 2 ani, si stiu exact sentimentul. Nu iti fa probleme te poti controla daca vrei. Poti reusi sa te lasi daca iti pui asta in cap :"NU FUMEZ, NU VREAU SA FUMEZ".
Si daca cineva iti ofera il refuzi frumos si ii zici ca nu mai fumezi. Daca nu iti propui tu ajungi ca mine si zici la fiecare tigara ca e ultima laughing.

Tot ce pot zice e ca daca ai vointa te poti lasa fara absolut nici-un alt remediu.

| alexiaa a răspuns:

Daca mai poti, renunta pana nu e prea tarziu! Nu conteaza ca cei din jurul tau fumeaza, poti sa nu o faci si tu. Poate acum la inceput mai ai sanse...e greu o saptamana daca nu esti inca fumatoare inraita(si la 3 tigari pe zi, nu esti).Dca o sa continui insa asa, ai mari sanse sa fumezi o viata intreaga.Cum poti sa renunti? Doar cu ambitie si vointa! Sper sa reusesti! Mie nu mi-a spus nimeni sa incetez,din contra, prietenele mele imi spuneau ca nu are nimic, si nu am mai reusit sa ma dezva. Sper sa reusesti macar tu! Bafta!

| PlaiCuBoi a răspuns:

Sa ai la tine tot timpul o sticla cu apa plata! si sa consumi multe fructe si legume timp de o saptamana! MUULTE DA?! funda :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar te obliga tipul ala sa te apuci? Nu te apuca, abtine-te si gata! Gandeste-te la altceva sau mananca ceva bun sau gaseste-ti o ocupatie daca simti nevoiawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, o sa-ti zic verde-n fata, fara ocolisuri. Da-i dracul pe aia din anturajul tau! Tine mai mult la sanatatea ta, nu la niste indivizi cu care te vezi "ocazional"! Daca o sa incepi sa devii fumatoare de-a binelea...s-ar putea sa nu apuci nici 60 de ani. Fumatul creeaza dependenta in timp. Putini pot controla asta. Spun asta pentru ca strabunicul si bunicul(la doar 5 ani dupa tatal sau) au murit din cauza tigarilor. Fumau ca serpoii toata ziua! S-a-ntamplat la mine-n familie!