| Rafaella a întrebat:

Salut.In cit timp credeti ca e posibil sa inveti o limba straina la perfectie?

Răspuns Câştigător
| Sckipper a răspuns:

Depinde de limba, depinde cat de grea e(gramatica), depinde cate de folosita e. Daca iti dai toata silinta si ai cu cine sa vorbesti si sa te corecteze poti sa o inveti intr-un an sau poate chiar mai devreme.

6 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

15 ani.

| Vasya a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca daca limba te pasioneaza si doresti sa o practici cu toate greutatile gramaticale o poti invata in 2-3 ani, bineinteles daca mai ai si viata sociala, insa daca nu mai faci nimic alceva decat sa inveti poti sa o sti si intr-un an la perfectie.
Mult succes!

| LoStEyEs a răspuns:

Eu m-am mutat in Portugalia la 8 ani aproape 9, tata deja muncea de un an acolo si stia limba. a trebuit sa ma duc la scoala, asa ca el m-a invatat cuvintele de baza. Nu stiam sa vorbesc altceva, dar cu timpul am invatat. In 3 luni stiam portugheza la perfectie, ba chiar mai bine decat tata, iar acum am 13 ani si sunt cea mai buna eleva din clasa. Bine eu ti-am spus acum de un copil, nu de un adult, ca la scoala mai socializezi cu copiii si cu profesorii dar asa daca stai in casa cred ca in nici macar un an nu poti sa invetzi.

| Tzitzi12 a răspuns:

Pai daca vrei numai sa vorbesti [ fara sa stii sa scrii, sa citesti ] o inveti in 6 luni, cu scrisul si cititul intr-un an esti perfecta... Mai ales daca te pasioneaza

| EvellineDub a răspuns:

Depinde,daca zilnic inveti,citesti, vorbesti, atunci in cativa ani reusesti.

| ShadowXxX a răspuns:

La perfectie nu ai cum sa inveti o limba straina sincer, nici romana nu o stim la perfectie asa ca nu e potrivit sa spui perfectie.(asta a fost o paranteza la intrebare)
Depinde de imprejurimi si cat de dezvoltata ai capacitatea de a invata o limba straina, dar pana la urma nu trebuie sa te panichezi o sa reusestitongue.