| anonim_4396 a întrebat:

Inca din clasa a I - IV am fost in clasa cu mai multi baieti. si din clasa a 5-a unul dintre ei mi-a pus o porecla foarte urata. "Mortu" oribil! Si eu care credeam ca suntem prieteni. si acum sunt clasa a 9-a trec a 10-a si de atunci numai Mortu' imi spun toti prietenii. si va dati seama cand sunt cu o fata la poarta si unu dintre ei sa imi zica mortu' imi vine sa il omor in bataie. dar nu pot! nu sunt genu de baiat caruia sa ii placa bataia, eu vreau sa inteleaga ca nu-i frumos..mai ales de fata cu o fata. in seara asta. adica acum 10 minute am fost la poarta la un prieten, si acolo era si o fata de la Bucuresti, venise in vizita si astia din sat s`au dus acolo la ea (mereu se duc la aia cand vine in vizita) si cei care ma enerveaza pe mine. erau acolo si eu am fost sa vb ceva cu un prieten. care ce sa vezi. si el era acolo si aia cica"Mortule vino incoa" si unu dinte ei a inceput sa zica de mine ca Am nasu mare ca nu stiu ce am. si Frate era si aia acolo.ce era sa fac..eu daca am un prieten nu il fac de ras cu o fata de fata.pot sa zic despre mine ca sunt chiar un prieten adevarat, adica nu mint si nu fac prostii...cum fac ei in liceu si pe strada..eu sunt cu capu' pe umeri. si in legatura cu insulta aia.ce conteaza ca am nasu' mare adica mie nu mi se pare ca-i mare, asa m-a facut mama pe mine, ce sa fac acum? sa ma omor? ala nici macar nu se uita la el ca din clasa I si pana in momentu de fata ii curg mucii intruna, si el nu simte, adica nu se uita la el si comenteaza de altii. mie nu imi place asta..si nu stiu ce sa fac ca sa nu mai imi zica astia asa."Mortu" ca daca aude unu' imi zice si ala asa si dup`aia imi zice tot satu' am crezut ca o sa inceteze cu prostia asta, dar acum mi-am dat seama ca eu nu am decat 1 prieten adevarat. din 50 am numai 1, el nu ma face de ras, si nu rade de mine..nici eu nu rad de el, adica de ce sa imi bat joc de el cand sunt de fata cu niste fete. adica e o prostie..iti faci prietenu' de ras.ce inseamna asta. eu sunt mai calculat, ma gandesc la viitor inca de acum, am 16 ani, si pot sa spun ca gandesc ca un baiat de 25 pentru ca stiu sa vorbesc cu oamenii,cu profesorii, cu baietii, cu fetele..si nu inteleg de ce le place sa rada de prietenii lor..adica nu inteleg! chiar daca nu esti prieten cu acea persoana! de ce sa razi de el! de ce sa faci misto? ce arati cu astA? ca esti smecher? Si chiar daca unii dintre voi sunteti in situatia mea, va sfatuiesc sa va alegeti cu grija prietenii...pentru ca un prieten adevarat nu se gaseste asa usor, toti sunt cu ochii numai dupa bani si cand e vorba sa te ajute la ceva."Nu pot acum, am treaba"
M-am saturat! ce trebuie sa fac?
Cateva sfaturi... chiar am nevoie.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Cred ca trebuie sa invatam sa traim si cu unele neajunsuri care, cel putin pentru moment, nu isi gasesc rezolvarea. Unul are un junghi in spate (dau si eu un exemplu) si pana sa gaseasca doctorul solutia sau pana sa treaca de la sine, ce poate face? Sa traiasca cu el asa cum e. Mai greu, dar se poate. Sau, in cazuri mai dificile, daca cineva nu are un ochi sau o mana, trebuie sa invete sa traiasca cu asta pentru toata viata. In cazul tau nu e nici pe departe vorba de toata viata. Poate cativa ani (sau poate nici atat). Nu prea ai ce sa le faci la dobitocii aia. Sau poate totusi ai putea incerca ceva. Sa gasesti prilejul sa stai de vorba intre patru ochi cu cate unul; si sa il rogi sa iti foloseasca numele de cate ori vrea sa se adreseze tie. De obicei oamenii sunt mult mai sensibili si mai intelegatori cand sunt abordati intre patru ochi. Si daca reusesti macar pe cativa sa-i convingi, tot e ceva; mai mult decat nimic.Si cine stie, daca cativa deja nu mai zic, poate se molipsesc si aialalti. Eu am terminat deja scoala de cativa ani si am trecut prin astea. E destul de neplacut. Acum, porecla pe care mi-au zis-o in perioada aia este demult uitata. Chiar nu mai imi zice nimeni, in primul rand pentru ca am alti prieteni acum, care nici macar nu stiu ca mi s-a zis vreodata asa ceva. Totul e trecator. Totul curge, ca sa-l citez pe Heraclit.

16 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

In primul rand nu mai raspunzi la "numele" asta. ori te striga pe nume ori nu le raspunzi.
in al2lea rand plateste-le cu aceeasi moneda. sti vorba aia. cand esti bun esti luat de prost. pei ai fost bun ca te-ai purtat frumos cu ei, i-ai ajutat, le-ai vorbit frumos etc.
ei cred ca facand misto sunt mari smecheri dar facand asta arata cat de prooosti si idioti pot fi! pur si simplu sunt imaturi! mai au multe de invatat, incearca sa nu te pui la mintea lor.

| sabin89 a răspuns:

Tu spui: "...va sfatuiesc sa va alegeti cu grija prietenii". Inteleg de aici ca esti pe pozitia de a da sfaturi la altii. Atunci poate ca noi trebuie sa apelam la sfaturile tale, nu invers.

| Mmooaarro a răspuns (pentru sabin89):

Din clasa a 8-a 9-a si a 10-a iti dai seama care iti sunt prieteni adevarati si care nu, eu am vrut sa spun: Sa nu faceti ca mine pentru ca o sa patiti la fel. tu chiar nu intelegi? trebuie sa gasiti voi ceva la care sa comentati. poate ca nu m.am exprimat eu cum trebuie dar daca ai si tu creier, iti dai seama ce am vrut sa spun ca nu esti prost, dar asa sunteti toti, gasiti voi ceva! Si eu am cerut un simplu sfat, nu am scos ochii nimanui, daca nu stii sa raspunzi la intrebarea mea nu mai lasa mesaj degeaba bine?

| StefaNnNNN99N a răspuns (pentru Mmooaarro):

Ca vorbeam de mistocari...

| sabin89 a răspuns (pentru Mmooaarro):

Ei, n-o lua chiar asa. Ai vrea doar sa te laudam si sa-i blamam pe aia? Asta o face doar unul care cauta funda. Sa nu uitam insa ca din observatiile 'critice' putem invata multe. Si eu nu ti-am spus-o cu rautate. Sunt de acord si eu ca aia sunt niste baieti de slaba calitate. Nu ti-am mai spus asta, ca iti spusesera deja destui inainte. Esti un baiat destept si sunt convins ca vei avea abilitatea sa rezolvi problema intr-un mod intelept. Succes!

| Mmooaarro a răspuns (pentru sabin89):

Doamne, prietene eu am pus o intrebare, nu am zis de mine ca sunt nu stiu cum ca sa ma laudati voi, eu am zis cum sunt eu, si spune-mi te rog ce-i de invatat din observatiile critice? ca trebuie sa bagam cutitu'in cei care ne enerveaza? am cerut doar niste sfaturi. uite, se pare ca eu nu imi pot rezolva unele probleme de unul singur, asa ca am cerut niste sfaturi..aici nu-i vorba de lauda..sau de cat de intelept sunt eu ci de acesti needucati care ne provoaca! Nu am sa ma cobor la nivelul lor.Ai niste sfaturi pentru mine? daca tot ai intrat pe site-ul asta.da-mi si mie cateva...pari foarte inteligent te rog sa imi spui parerea ta.

| sabin89 a răspuns:

Multumesc! Scuze pentru incidentul de la inceput.

| xBya a răspuns:

Indivizi de astia gasesti la fiecare colt. Nu`i lasa sa te influenteze in vreun fel; stiu ca e al naibii de enervant sa vorbesti cu cineva si sa vina alti 3 care sa`si bage nasu`. Incearca sa le`o 'intorci' cum s`ar zice, si nu neaparat cu cuvinte urate. Spune ceva comic, ca macar in fata fetei (sau a celorlalte persoane cu care vorbesti) sa te scoti.

| SasukeCS2 a răspuns:

Pai 1 nu te omora, 2 astia care te fac de ras, te ia la misto nu sunt prieteni si 3 incearca si ei sa arate ca sunt smecheri, cand de fapt ei sunt doar niste ratati. Explicatia: dupa cum ai scris tu mai sus reiese ca esti un baiat cuminte, de treaba si stii ce inseamna prieten adevarat, ai cei 7 ani de acasa si asa mai departe, vine un ratat si se da la tine ca stie ca nu o sa te iei de el, ca nu o sa il bati, acel ratat se numeste smecher dar eu pe astia ii numesc Gunoaie. Spune-i ca nu este decat un gunoi fara curaj se ia de tine ca stie ca nu te iei la bataie, ca in rest ii este frica sa faca misto de altii ca ii da boxu.

| catosp a răspuns:

Bate-l pe unu si gata.

| StefaNnNNN99N a răspuns:

Salut. Peste tot dai de mistocari d-astia. Nu stiu ce sa zic... si eu am trecut prin situatia ta. In clasa treia a patra mi se spunea Porcu' dupa o poveste luuuunga. pana la urma am scapat de porecla asta in a cincea dar in a sasea si a saptea am primit o alta porecla foarte urata care cica "avea legatura cu numele meu". Am 14 ani jumate si imi dau seama cum te simti. Acei adolescenti nu au creier in cap si nu stiu ce vor ajunge in viata asta. Macar mie nu imi ziceau in "public" in ziceau numa in clasa nicidecum de fata cu o fata. Sfatul meu? Ignora-i o sa se sature. Daca zici ca ai un prieten stai cu el si nu ii mai baga in seama. Si eu am 3 prieteni de la scoala si 1 imi e vecin. In rest nu stau cu nimeni. Eu am scapat de mistocarii din generala. Acuma sa vad ce va fi la liceu...( trec in clasa a 9a)

Ce sa mai zic... Sper ca am fost macar putin de folos! Ceau!

| MyHyX a răspuns (pentru StefaNnNNN99N):

Si eu sunt in situatia voastra. Frate, mie imi spun Mitza, de la mihaita, nu imi place chiar deloc porecla, dar am gasit una noua, iar acum toti prieteni imi spun cum vreau eu, daca nu pa si nu mai ai ce discuta. Frate, aia care n-au cei 7 ani de acasa : 1) Injura, 2) Cauta sa fie smecheri, 3) Ii poti da Nokaut in 5 minute, 4) Nu stiu nici macar ce este ala Co2, 5)O sa ajunga fie cersetori, fie batuti mar, fie la inchisoare. Ducetiva in Germania sa vedeti acolo respect.

| mihaican a răspuns:

Pai si eu intr-a î ntaia celui Mai b un prieten arica colegilor din cls de cine ii plaxce dar nu s-a suparat si colegi ni fac de rau crezut dar eu mai facmisto de alti dar nu-i fav de râs ce fac eu sunt glume

| mihaican a răspuns:

Di ai foarte mult bun s impţ

| georgica112 a răspuns:

Ai doua mari calitati! Si anume prea mult bun simt si multa bunatate! Acesti "prieteni" nu au pic de bun simt si nici un dram de gandire! La 16-17 deja iti dai seama de ce inseamna viata...dar daca ei te porecleau asa si la 10 ani atunci gandesc ca acum 6-7 ani!
Nu le mai acorda atentie! Ignora-i! Cauta-ti alti amici, cu care sa legi prietenii frumoase nu smecherasi care se cred barbati daca te poreclesc!
Bafta! Iti scriu pentru ca oarecum asa mi s-a intamplat si mie!

| Mmooaarro a răspuns (pentru georgica112):

Prietene nu stau la oras ca sa intalnesc oameni noi. astia sunt. aici in sat nu pot sa caut la cativa km departare prieteni! Poate dupa ce imi cumpar masina o sa ma mut la oras, imi place foarte mult acolo..Iti multumesc pentru sfatul tau