| Claudiu709 a întrebat:

Miam cumparat de curand un skateboard si vreau sa invat sa fac scheme.Cine imi spune cum sa fac o schema(cuvant cu cuvant), primeste funda.

7 răspunsuri:
| Toxic a răspuns:

Nu se zice schema, eu daca te-as avea in fata acum te-as scuipa intre ochiwinking se zice "trick". Motivul pentru care as face-o nu e pentru ca ai zis "schema" motivul e pentru ca, nimeni nu e va gasi sa-ti explice tie in cel mai mic detaliu` cum sa faci un ollie sau un 180 ma rog degeaba ai pus intrebarea.
Tu ce astepti sa-ti dea mura-n gura si cand incerci sa-l faci sa nu ai nici o vanataie?laughing Asta nu se v-a intampla niciodata

| SkaterProFY a răspuns:

Nu este greu e simplu.Primul trick de inceput se numeste Ollie uitete pe youtube si scrie acolo cum se da ollie si iti va aparea acolo indicatii pentru cei incepatori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasul 1, pozitionarea
pentru inceput, este important ca riderii sa-si gaseasca centrul de greutate si sa fie cat mai siguri pe ei cand sunt pe skateboard. Cand simti ca esti in balans perfect, micsoreaza distanta dintre piciorul din spate si coada placii, dar tine centrul de greutate intre cele doua picioare.

Pozitioneaza-te pe placa, cu piciorul din spate pus tail - partea din spate a placii, iar piciorul din fata undeva intre centrul placii si nose - partea din fata a boardului

pasul 2, saritura
incepe sa-ti micsorezi centrul de greutate. faci asta, indoind genunchii, si tinand mainile intinse, cat mai jos. Impingand partea din spate a placii in jos si sari cu piciorul din spate.

pasul 3, alunecarea
in timp ce spatele merge in jos, riderul trebuie sa traga (alunece) cu partea exterioara a piciorului din fata pe suprafata (grip-ul) skateboardului: din centru, catre partea din fata a boardului si sa sara, ridicand in acest timp si mainile. Aceasta miscare a piciorului din fata si a mainilor, va face ca placa sa se ridice o data cu saritura.

Cand ambele picioare vor fi in aer, placa va parea ca sta lipita de ele. este important sa-ti indoi cat mai tare genunchii cand ollie-ul este la inaltime maxima, pentru a putea sa faci un ollie cat mai inalt. Cu cat apesi bordul pe tail mai tare cu atat saritura va fi mai inalta.

pasul 4, pregatirea de aterizare
acum cat timp esti in aer, incepe sa vizualizezi locul in care o sa aterizezi, mentinand in acelasi timp contactul dintre placa si picioarele tare.

pasul 5, aterizarea
in timp ce skateboardul coboara din ollie, intinde picioarele pentru a atenua aterizarea. in momentul urmator, trebuie deja sa-ti fixezi balansul cat mai bine.

Sfaturi:
- Invata acest trick fara sa faci rasuciri. Pe masura ce avansezi treci la trikuri mai complexe.

- Cea mai grea operatiune in executia unui ollie, este timingul – sa stii cand sa apesi pe coada placii, cand sa sari, si cat de repede sa iti ridici piciorul. Secretul: totul se face in acelasi timp. Cu cat executi miscarile mai repede, cu atat e mai usor. Retine miscarile de baza: sari in sus cu un picior si ridica-ti picioarele la piept.

- Foloseste protectiile, cel putin pentru inceput, pana te familiarizezi cu saritura.

Hai, spor la treaba si ai grija cum te dai.
Te asteptam si pe forum
echipa E-addict | sport extrem si adrenalina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa faci trick pe skate intra pe youtube si scrie "skatebord" si acolo te invata cum sa faci trickuri; mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce cu voi mai? stiti cine sunt eu mai? mai toxic cand te prind eu cu un trick de nala zbori in laponia maaaaaaa

| WeBB a răspuns:

Eu de abia am invata sa fac Ollie in 2-3 luni dar acum il stiu perfect, acum invat sa fac kickflip.

| MrCosulea a răspuns:

Pasul 1, pozitionarea

pentru inceput, este important ca riderii sa-si gaseasca centrul de greutate si sa fie cat mai siguri pe ei cand sunt pe skateboard. Cand simti ca esti in balans perfect, micsoreaza distanta dintre piciorul din spate si coada placii, dar tine centrul de greutate intre cele doua picioare.

Pozitioneaza-te pe placa, cu piciorul din spate pus tail - partea din spate a placii, iar piciorul din fata undeva intre centrul placii si nose - partea din fata a boardului

pasul 2, saritura

incepe sa-ti micsorezi centrul de greutate. faci asta, indoind genunchii, si tinand mainile intinse, cat mai jos. Impingand partea din spate a placii in jos si sari cu piciorul din spate.

pasul 3, alunecarea

in timp ce spatele merge in jos, riderul trebuie sa traga (alunece) cu partea exterioara a piciorului din fata pe suprafata (grip-ul) skateboardului: din centru, catre partea din fata a boardului si sa sara, ridicand in acest timp si mainile. Aceasta miscare a piciorului din fata si a mainilor, va face ca placa sa se ridice o data cu saritura.

Cand ambele picioare vor fi in aer, placa va parea ca sta lipita de ele. este important sa-ti indoi cat mai tare genunchii cand ollie-ul este la inaltime maxima, pentru a putea sa faci un ollie cat mai inalt. Cu cat apesi bordul pe tail mai tare cu atat saritura va fi mai inalta.

pasul 4, pregatirea de aterizare

acum cat timp esti in aer, incepe sa vizualizezi locul in care o sa aterizezi, mentinand in acelasi timp contactul dintre placa si picioarele tare.

pasul 5, aterizarea

in timp ce skateboardul coboara din ollie, intinde picioarele pentru a atenua aterizarea. in momentul urmator, trebuie deja sa-ti fixezi balansul cat mai bine.

Sfaturi:

- Invata acest trick fara sa faci rasuciri. Pe masura ce avansezi treci la trikuri mai complexe.

- Cea mai grea operatiune in executia unui ollie, este timingul – sa stii cand sa apesi pe coada placii, cand sa sari, si cat de repede sa iti ridici piciorul. Secretul: totul se face in acelasi timp. Cu cat executi miscarile mai repede, cu atat e mai usor. Retine miscarile de baza: sari in sus cu un picior si ridica-ti picioarele la piept.

- Foloseste protectiile, cel putin pentru inceput, pana te familiarizezi cu saritura.

Hai, spor la treaba si ai grija cum te dai.

Te asteptam si pe forum

echipa E-addict | sport extrem si adrenalina