| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, sunt clasa a XI a si pana acum am invatat doar logic, invat pagini intregi cuvant cu cuvant si peste ceva timp le uit. Intrebarea mea este cum sa invat logic?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa intelegi contextul si fraza sa ti-o formezi tu in cap, unde e posibil cu cuvintele tale.
Subliniaza ce e important si fa-i sceheme practice la toata informatia.

Răspuns utilizator avertizat
| TCosminn a răspuns:

Daca ai lecturi de invatat, foloseste-ti imaginatia si lasa-te cuprins de ceea ce citesti, incearca sa te pui in locul autorului sau al personajului si vei intelege mai usor. Daca ai formule invata-le logic si intreaba-te singur de ce e asa? Cauta sa intelegi formula, nu sa o memorezi. Uiti repede pentru ca nu iti place ceea ce inveti. Gaseste ceva placut la lucrurile pe care vrei sa le inveti.