| RedAppLe a întrebat:

Maine este olimpiada de biologie clasa a X-a si am de invatat 39 de pagini...Nu am avut timp sa invat din timp, din cauza unor probleme medicale.Cum as putea sa invat toate aceste pagini pana in ora 7? Multumesc pentru ajutor.

5 răspunsuri:
| ExpertoTpu a răspuns:

Citeste-le de 2-3 ori si ai sa retii ceva, incearca sa intelegi ceea ce citesti, nu trebuie sa memorezi totul ca nu esti robot.
Bafta

| Lia09 a răspuns:

Daca stai si tocesti toate paginile alea intr-un timp "record" nu cred ca te ajuta cu nimic. E ca si cum le inveti degeaba, fiindca n-o sa mai tii minte mare lucru. Daca nu te simti pregatit, nu te mai du. Nu-i un capat de lume, vor mai fi olimpiade, concursuri, etc.

| patriciaxd a răspuns:

Nu toata lumea da randament la un anumit mod de a invata. depinde de tipul de inteligenta pe care il ai. eu obisnuiesc sa fac sccheme clare, pe coli A4. Citesc un capitol, fac schema (foloseste evidentiatoare, creioane, orice ai colorat -- ajuta), ma asigur ca totul e clar. apoi repet procedura pana la ultima lectei pe care o am de memorat. Apoi citesti schemele de cate ori e nevoie.

E bun si pentru memoria vizuala, scrisu iti imprima mai repede informatia in cap, cititu ajuta si el, ba mai mult : repetitia e mama invataturii

| Aliiinuuus a răspuns:

Ai putea sa le citesti sa faci un rezumat cu ce este mai important din ele.Si sa le scrii pe foi A4, eu asa invat cel mai bine big grin

| xPisiMara a răspuns:

Pai citeste, mai bine noaptea pe la ora 7-11 ca iti intra mai bine incap. Si daca nu iei premiu nu are nimeni ce sa-ti faca si nimeni nu te omoara!