| generic a întrebat:

As dori o metoda mai ampla de a memora texte lungi(cuvant cu cuvant, aproximativ)! Trebuie sa invat Zilele Creatiei si chiar e ceva de invatat.
-este nevoie sa invat cuvant cu cuvant deoarece acestea sunt citate din Sfanta Scriptura,nu trebuie sa invat logic(am mai postat o data intrebarea si unii m-au inteles gresit)
-va rog, raspundeti cat mai multi! Raspunsul care ma ajuta cel mai mult va primi funda.

3 răspunsuri:
| AmXjKr a răspuns:

Salut. Daca vrei sa le memorezi mult si bine, iti spun din propria experienta: le scrii de 10000 de ori pe foi si dupa aia le inveti. Iar, scriindule de multe ori pe foi, le inveti ca vrei, ca nu vrei. Succes, dar sa stii ca te oboseste, o stiu din experienta.

| AriantheLissa a răspuns:

Ai putea incerca sa iei acest text pe bucati. Citesti o particica din text, inveti citatele iar in rest, incerci sa-ti faci o idee despre continutul respectivului fragment din acest text. Procedezi si cu celelalte la fel.
Daca nu merge, o solutie mai buna: Incearca sa-ti faci o idee despre ce contine acest text lung deoarece nu esti robot ca sa memorezi toate acele cuvinte. o.O :]

| loredana0801 a răspuns:

Inregistreazate pe telefon in timp ce le citesti, si apoi asculta prin casti.