| Tonyy25 a întrebat:

Salut TPU!
Am 17 ani si sunt pasionat de drumetiile montane.
Cum pot ajunge la un traseu montan relativ usor care sa fie aproape de Pitesti? Exista vreun autocar sau tren pana la Balea Lac (inceputul traseelor montane)

8 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Caută grupuri pe Facebook. Sunt multe drumeții organizate.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bâlea Lac e in jud Sibiu. De exemplu, din Sibiu nu există niciun autocar (tren, nici atât!) cu care să ajungi la Bâlea Lac. Se ajunge doar cu mașina personală (ori, să faci ocazia, dacă ai norocul să te ia cineva).

La Păltiniș (Muntii Cindrel), știu că există un autocar. Se ia din fața Gării Mari din Sibiu, dar mai are si cateva statii până la ieșirea din oraș spre munte.

| Tonyy25 explică (pentru floresdemayo):

Ups. Am crezut ca este pe cealalta parte (partea cu Curtea de Arges)

| LittlePoppy a răspuns:

Tren pana la Balea Lac... hmmm. As vrea si eu. Dar nu! Singurul drum pana acolo este Transfagarasanul. Asa ca, te duce tata cu masina.

| Tonyy25 explică (pentru LittlePoppy):

Nu stiu de ce am avut impresia ca balea lac este pe partea cu Curtea de Arges.

| floresdemayo a răspuns (pentru Tonyy25):

Păi, uite aici (in poză arăți si tu a ciclist).;)
http://mtb-tours.kerucov.ro/articol_traseu_mtb.php?artcod=533

| Saiko93 a răspuns:

Ai noroc fiindca peste cativa ani o sa faca tunel din Ardel spre Arges : ) Sfatul meu, ramai cu speranta in suflet ca o sa ai Sibiu mai aproape de cat crezi cand o sa ajungi mare :o big grin

| Tonyy25 explică (pentru Saiko93):

Pana face autostrada aia ma plictisesc de munte laughing