| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor sa gasesc reteta pentru prajitura Ochi de pisica... Ma gandeam ca poate stie careva din voi...
O voi descrie cat de cat ca sa aveti idee cum arata
Era blat de tort, galben combinat cu maro (in 2 culori), crena putin acrisoara si cu glazura de ciocolata.
Dau funda la reteta care se aseamana cel mai mult

Răspuns Câştigător
| maria999 a răspuns:

500 gr faina
250 gr untura
250 gr zahar
3 oua
3 linguri lapte

Buna!
Preparare:

Frecam ouale cu zaharul apoi adaugam untura, laptele si faina.
Aluatul care l-am obtinut il intindem pe masa si cu ajutorul unui pahar facem forme.

Se coc pana cand se rumenesc si cand se racesc le umplem cu gem.
Succes!

1 răspuns: