| anonim_4396 a întrebat:

Am o bicicleta cu frana hidraulica Shimano si scârțâie teribil. Ce pot sa ii fac? In zona nu am service sa o duc la reparat.
DAU FUNDA!
*scuzati categoria*

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca scartaie cand franezi, atunci ai uzata frana.
Daca scartaie cand mergi, atunci partile miscatoare trebuie unse cu vaselina.
Cauta un om mai priceput (sofer profesionist, lacatus etc.) care sa se uite la bicicleta ta si iti va spune ce-i de facut.

Pentru viitor, daca ai bicicleta, va trebui sa inveti si tu cum se repara, altfel te va costa mult pana si o banala pana.

| sierra1 a răspuns:

Foarte probabil plăcuțele de frână sunt uzate, necesită schimbare.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Unge-le cu vaselina.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. in ce situatie scartaie franale? 2. priveste cu m ulta atentie discurile de franare si vezi daca sunt perfect netede, sau sunt zgariate de placute. 3. daca discurile sunt netede si scartaie "ascutit" in timpul franarii : spala bine-bine discul de frana cu alcool-medicinal, in timp ce tii frana usor actionata. 3. scoate placutele de frana si freaca pe o folie de shmirghel granulatie 400, apoi remonteaza si fa cateva franari lente. Bafta deasa si mult succes