| EcLipSa234232 a întrebat:

Salut TPU
am pus aseara o intrebare dar am hotarat s-o repun si sa adaug ceva detalii pentru a-mi intelege situatia
sa incepem cu inceputul, eu, impreuna cu 2 prieteni ( X si Y ) ne-am indragostit fiecare de cate o fata.
timpul a trecut, a trecut un an si X a renuntat la dragostea pentru. fata aceea din cauza ca ea nu simtea la fel, intre timp Y si cu mine ne indragosteam tot mai tare de acele fete
dupa inca 1 an, si Y a renuntat tot din acelasi motiv
si asa am ramas singurul care dupa 3 ani de zile iubeste aceeasi fata si relatia mea cu aceasta prospera pe zi ce trece.
eu sunt rusinos din fire si urmeaza sa-i spun ( peste 2 zile ) tot ce simt eu pentru ea, sa vin cu un buchet de flori, sa ne vedem intr-un parc si sa-i spun tot, sunt sigur ca-i va placea.
Problema este aceasta :
ca nu am sprijin din partea nimanui
toti prietenii mei ma "descurajeaza" si-mi spun sa nu ma duc, sa nu-i zic nimic deoarece o sa fiu dezamagit si nu are rost.
nimeni nu spun "Du-te frate, sunt sigur ca esti mai bun ca mine, tu vei reusii spre deosebire de mine" si ei incearca sa-mi bage prostii in cap de ex " ahaha esti fraier daca crezi ca nu are pe nimeni"
pana ca cei 2 sa se desparte de prietenele lor, eram prieteni foarte buni si ne incurajam unul pe celalalt dar acum, ma simt de parca le-as fi facut ceva asa de urat incat ma urasc la culme
Ce le-am facut de nu-mi dau dreptul sa incerc?
De ce nu crede nimeni in mine si toti imi spun sa renunt?
chiar asa sunt prietenii? Chiar nimanui nu-i pasa de ce simt eu si daca ei au avut ghinion inseamna ca si eu am?
dupa cum am spus in intrebarea de aseara, urmeaza sa se termine anul si sa ma despart de fata aceea, plecand la licee diferite, si acum va intreb pe voi
E IMPOSIBIL SA NE IUBIM DOAR PENTRU CA NU SUNTEM LA LICEE DIFERITE?
e chiar o imposibilitate? Oare nu putem sa vorbim, sa iesim afara din cand in cand sa ne povestim sa ne vizitam si sa facem astfel o relatie? Daca mergem la licee diferite inseamna ca trebuie sa renuntam unu la altu doar pentru. ca unu vrea la liceul X si celalalt la Y?
ma simt singur, nu crede nimeni ca voi reusii si nu ma ajuta nimeni cu un sfat.
ajutati-ma voi, vreau sa-mi spuneti ce credeti voi
si daca e imposibil sa te iubesti din cauza unei amarate dinstante...
Apropo, fata aceea locuieste la 2 blocuri distanta de mine, daca nu mergem la acelasi liceu asta inseamna ca nu putem iesii afara cand venim de la liceu sau cum?
Va rog ajutati-ma va implor, va dau funda va dau ce vreti voi, ajutati-ma, trec printr-o perioada proasta

Răspuns Câştigător
| beautifulkiss a răspuns:

Nu asculta ce spun prietenii tai.Nu a fost frumos ce au facut, ar fi trebuit sa te sustina, dar lucrul asta il sti deja.Ideea e sa faci ceea ce simti si sa ii spui fetei respective ca o placi. Felul in care vrei sa ii spui ca o placi e dragut apropohappySigur va aprecia buchetul de flori ca deh, e fata si noua ne plac lucrurile de genul astahappy
In orice caz nu risti nu castigi si incercarea moarte n-are.Mult succeshappy

4 răspunsuri:
| Yzzza a răspuns:

Scurt si la obiect:trebuie sa faci ce simti nu ceea ce crede Y, X, Z sau oricare.
Iar daca nu sunteti la acelasi liceu asta nu trebuie sa reprezinte deloc o piedica.

| CristianPreda a răspuns:

Spune ceea ce simti, nu-ti fie frica de ce spun ceilalti.Tu faci un gest frumos.Nu-i baga in seama pe ceilalti doar pentru ca nu le-a mers lor.Ei se oftica din cauza asta s le e frica sa reusesti tu cu aceasta fata.Eu iti recomand sa faci ceea ce simti.

| MicutulJonny a răspuns:

Uite care`i faza:
Trebuie sa te sustii tu insati, pentru ca prietenii sunt trecatori, unii iti dau si sfaturi bune si sunt langa tine la greu dar acei prieteni nu sunt asa de des intainiti, deci sfatul meu este urmatorul :
Te duci la scoala, intrii in vb. cu ea, si deviind de la subiect ii spui tot ce simti, de unde stii ca nu este si vice-versa, sau daca nu ai tu curaj,(Te sfatuiesc sa nu faci asta) pune pe alt cineva sa o intrebe pentru tine, dar totusi este mai bine primul sfat!
Bafta, astept raspuns cu ce ti-a zis!

| alex0smeianu a răspuns:

Buna! am avut aceeasi problema...nu te descuraja fa ce simti nu ce iti spun alti(x si y nu sunt prieteni asa buni daca nu te incurajeazawhistling)nu renunta spune-i tot ce simti

p.s. la fete le plac 2 lucruri :-florile
-ciocolata
(mai e inca un lucru' care le plac dar nu il poti face cadou (shopping-ullaughing)