| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua TPU! Am o mică problema. Sunt pe la sfârșitul clasei a VIII-a și în clasa a V-a am început să comunic cu un coleg de clasă, părea normal la prima vedere dar în clasa a VI-a părinții lui au plecat la muncă în străinătate și,,cel mai bun prieten al lui" s-a mutat în alt oraș, de atunci el a început să sufere după atenție și tot odată a început să mă considere pe mine,,cel mai bun prieten al lui" chiar daca pe mine începuse să mă enerveze comportamentul lui. El a devenit destul de agitat și a început să facă prosti la școală + că a început să mă deranjeze, adică: Să-mi tragă gluga peste cap, să-mi fure obiectele și să arunce cu ele prin clasa, să mă înjure etc. La toți din clasa le face lucruri de genul dar după mine se tot ține, adică nu pot nici măcar să mă duc până la baie că el vine imediat după mine. Am încercat să abordez situația în toate felurile posibile și am început să-i dau semne că mă deranjează comportamentul lui și că nu mai vreau sa fim,, prieteni", acum eu și cel mai bun prieten din clasa (adevăratul) nu putem scăpa de el, adică: anul trecut când am fost în tabăra se tot ținea după mine, am mers la film cu colegii de clasă și și-a luat loc lângă mine și nu mă lăsa să privesc filmul că făcea ca toate animalele, în orice activitate de la școala el voia să se bage cu mine in echipa. Acum nu-i vorba, că oricum peste 3 luni posibil sa mergem la licee diferite dar daca nu o sa mergem, mai ales că el vrea pe același profil la care vreau și eu urmează 4 ani de liceu în care nu o sa pot sa fiu fericit și să stau doar cu oamenii și prietenii pe care îi vreau eu, pe lângă asta in fiecare zi vine cu mine de la școala că el sta în apropiere de mine. Deci cum sa fac sa nu se mai tot țină după mine? Nu vreau sa devenim,, dușmani" adică sa nu ne mai înțelegem deloc dar nici nu vreau sa se mai tot țină după mine ca și când eu sunt cel mai bun prieten al lui. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| ikeadelaikea a răspuns:

Buna, eu spun sa ii explici frumos si pe "limba lui" ca tu nu il mai vrei in preajma ta, ii spui ce te deranjeaza, altceva e cand ii explici frumos, daca i-ai spune-o urat, atunci ar fi de inteles ca vrei sa fiti dusmani, asa mai bine incerci sa ii spui un fel de " Imi pare rau sa ti zic dar tu pe ma deranjezi cu comportamentul pe care il ai si nu mai pot sa suport, asa ca te rog frumos sa mi respecti decizia pe care o voi lua... " dar oricum se vede ca copilul asta e un fel de n-ar mai fi, pur si simplu ii spui sa nu mai stea tot timpul dupa tine si sa te lase sa respiri, in cel mai rau caz si chiar nu il mai suporti atunci sa ii vorbesti aiurea pana o sa te lase in pace pentru ca o sa vada ca nu mai e aceeasi satisfactie cand vine vorba sa stea cu tine si cel mai probabil o sa te lase in pace

| Contascuns0742 a răspuns (pentru ikeadelaikea):

Am încercat să-i spun că mă deranjează comportamentul lui și el zicea că o să schimbe, urmau 2 zile normale după care îl apucau din nou toate alea. Dar mai sunt 3 luni de școală, deci nu asta e problema. Problema adevărată este că urmează încă 4 ani de liceu cu el, l-am suportat deja 3-4 ani de zile. Și aici nu e vorba că îmi este milă de el să-i spun să dispară din viața mea dar daca îi spun își v-a pune boala pe mine și o să se țină și mai mult după mine. Ce sa fac? Cred că întrebarea pe care trebuia să o pun sună cam așa: Cum să fac să nu-i mai pleacă personalitatea mea? sau: Cum să fac să nu mă mai considera,, prietenul lui cel mai bun"? Oricum nu cred că o să mai scap de el până la facultate că săracu nu are nici un prieten, toți din clasa îl consideră un om care are o problema la cap, și ca să fiu sincer cu tine nici nu mă miră de ce.

| ikeadelaikea a răspuns (pentru Contascuns0742):

Sincer îți spun mai bine îl ignori, dar nu cred că o să meargă tactica asta prea mult, încearcă sa îți schimbi personalitatea când vorbești cu el, dar oricum genul asta de copii nu poți să îi schimbi și așa că o să rămână în continuare toxic, așa că încearcă să nu îl bagi in seama că oricum el va vorbi cu tine, tu doar nu răspunzi la ce îți spune, nu știu în ce zona stai dar daca nu vrei sa ai de aface cu el încearcă să dai la alt liceu sa nu fii cu el

| ikeadelaikea a răspuns (pentru Contascuns0742):

Dar sincer nu pot sa cred că un băiat care e vai de el din ce mi ai spus nu o sa te lase în pace toată adolescenta ta, oricum de schimbat pe copilul ăsta nu l schimba nimeni așa că nu are rost sa ți bati capul indiferent de situație, dacă chiar nu mai poți vorbește cu diriginta/dirigintele tau să rezolvați situația, probabil așa va înțelege ca situația e serioasa și că trebuie să și schimbe comportamentul