| white3cristal4angel a întrebat:

cum pot sa il conving pe tata sa imi cumpere telefonul iphone 4s imi place mult doar ca tata spune ca am unul si de ce imi mai trebuie iphone dar eu cred ca nu ma intelege si va rog frumos sa imi spuneti cum sa il conving

3 răspunsuri:
| NonEinstein a răspuns:

Manipulare si/sau compromisuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da tu il intelegi pe el? De ce sa dea 2000 ron pe ceva ce tu nu ai nevoie? ai idee cat munceste pentru banii aia?

| Razeph a răspuns:

Parerea mea este ca, pentru a obtine ceva, trebuie sa dai ceva in schimb. Pentru o perioada scurta de timp incearca sa faci tot ce te roaga tatal tau, fara comentarii si fara traznai, apoi propune-i niste termeni de fixare a intelegerii cum s-ar spune. Spune-i ca daca iti ia acest lucru, o sa iei note foarte bune la scoala si o sa ii ajuti in tot ceea ce iti cer pentru tot deauna, plus ca o sa il consideri cel mai incredibil parinte din lume. Spune-i ca iti doresti incredibil de mult acest telefon si ai aprecia enorm ajutorul lui. Ar trebui sa mearga. Sper ca am ajutat.