| anonim_4396 a întrebat:

daca o persoana necunoscuta intra in cuartea mea si esti ranit\mutilat\omorat de cainele meu thinking ei bine eu intru la puscarie sau hotul?
Intrebare de curiozitate!

15 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Atata timp cat ala a intrat in curte fara sa ii dai voie si cainele l-a muscat e de vina el. atata timp cat cainele tau nu l-a muscat in afara curti nu ai nici o treaba tu!

Ala daca intra in curtea ta fara aprobarea ta. puteai sa-l bati, puteai sa-i faci ce vrei, in afara sa-l omori!

| raluk27 a răspuns:

Ei bine, tu intri la puscarie pentru vatamare corporalahappy, in functie de nr zilelor de spitalizare si daca victima depune plangere.

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

Lege nr. 61 din 27/09/1991
Codul Penal
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 575 din 29/06/2004
Legitima aparare :
(3) Se prezumă că este în legitimă apărare şi acela care săvârşeşte fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violenţă, viclenie, efracţie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea.

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se prezuma= poate fi rasturnat prin orice mijloc de proba. De exemplu, tu lasi usa de la intrare deschisa si intra un vecin sa te intrebe daca iti merge netul, fiind o patrundere fara drept, ce faci? Ii dai in cap?

| Klau97 a răspuns:

Daca ti s-a intamplat nu ai de ce sa iti faci griji atata timp cat individul se afla in prioritatea ta.
PS : Daca este un necunoscut se socoteste ca o tentativa de omor/atac. Funda?

| raluk27 a răspuns (pentru Klau97):

De cand pericolul social se apreciaza dupa cum cunoastem persoana sau nu? Adica daca il omor pe Ion, e ok fiindca il cunosc, dar daca omor un necunoscut, nu e ok.

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

rolling on the floor De ce raspunzi daca nu stii?
Normal ca e important sa stii daca il cunosti.
Daca persoana aia e necunoscuta o sa se puna la dosar drept tentativa de omor sau de jaf aici fiind vorba de legitima aparare, daca il cunosc o sa se ia drept accident.

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te asigur ca stiu mai bine decat tine. Cat despre legitima aparare, ai o idee total gresita. Uita-te in codul penal si vezi ca sint niste conditii pentru letitima aparare: atacul trebuie sa fie direct, material si iminent. Deci ala trebuie sa puna efectiv mana pe tine, sa te loveasca si riposta ta sa fie ultima solutie. Mai si razi ca fraierul...

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

Rad laughing pentru ca toti care au caini de paza pentru ce crezi ca ii au? Nu ca sa pazeazca?

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar e cainele TAU. E responsabilitatea TA. Daca stapanul e retardat si isi antreneaza cainele ca sa ucida, merita sa fie tras la raspundere. In cazul de fata e vorba de vatamare corporala/ucidere din culpa, infractiune savarsita printr-un element exterior (cainele). De ce crezi ca stapanii unor caini de lupta, care au atacat oameni, au dosar penal?

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

O sa-mi aduc aminte de ce imi spui ca trebuie neaparat sa te atinga laughing si o sa vin la tine acasa cu vreo 8 baieti sa mutam plasma si mobilalaughing, masina, calculatoarele, si daca tu o sa incerci sa dai in mine tot tu intri la inchisoarelaughing, ti se pare corect?

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic nu, practic asa e facuta legea. Daca cineva imi intra in casa prin efactie, legitima aparare doar se prezuma. Poate el a intrat doar sa imi ia plasma. Daca eu ii dau aluia in cap si il omor, sau il lovesc si vine cu tampla de mobila, da, eu fac puscarie. Repet: citeste codul penalhappy
Ps: am terminat dreptul si am la activ destule examene, cursuri, seminarii la drept penalhappy

| Ralucutza2013 a răspuns:

Sincera tu esti de vina cel mai mult asa ca amandoi veti primi pedepse doar ce tu una mai mare decat el. Sper sati fiu de ajutor!

| SergiuPhPsV a răspuns:

Pai ce sa caute un necunoscut in curtea ta cand vede cainele laughing?
eu as merge repede jos si as incuraja cainele puna il lasa lat dupa il scot in strada si ii dau pace laughing ca e vina lui.
Mai mult as rade de el laughing
dar hai sa avem limite si daca e cv il dai afara, daca e omorat chemi salvarea happy si gta ca nu e vina ta happy