| Krys99 a întrebat:

Pentru jucatori de metin, ce bonusuri sa bag pe itemele unui saman?

Răspuns Câştigător
| champ005 a răspuns:

Pe itemele de saman? Pai inteligenta cat mai multa(creste bonusul de la buffuri si valoarea de atac a magiilor) HP( care este foarte foarte bun pentru orice caracter ^^...)Daca vrei sa te axezi pe duel incearca si niste semi-om/critic /otrava si aparare sabie/doua maini/pumnale rezistenta magie cam astea ar fi bune

| metin2hammer a răspuns (pentru champ005):

Ai dreptate dar semi-om poti sal scoti a fost testat si nu ajuta la nimic
de asemenea si pietrele sunt bune de nimic

9 răspunsuri:
| Genesis29 a răspuns:

INT, Demi-Human, critical, pierce si ce mai prinzi!

| andrei112 a răspuns:

Salut!
Depinde pentru ce vrei sa faci samanul. In principal inteligenta. Inteligenta creste dauna skillurilor la saman si puterea buffurilor. In rest bonusurile trebuie puse ca la fiecare caracter. Daca vrei sa il faci PVM pune PV pe iteme. Daca vrei sa il faci PVP iti trebuie asa :
Contra razboinic : Aparare 2 maini sau Aparare sabie
Contra sura bm : Rezistenta la magie si la foc
Contra sura arme : Aparare sabie
Contra ninja lame : Aparare pumnal
Contra ninja arc : Rezistenta la sageti
Contra saman zmeu : Rezistenta la foc si magie
Contra saman leac : Rezistenta la fulger si magie
De asemenea Semi-Om e foarte bun la PVP.
Depinde si ce skilluri vrei sa alegi.
Samanul zmeu este foarte bun la xp, si poate fi si foarte bun in pvp.
Samanul leac este foarte bun in PVP (am saman leac pe Metin2 GX lvl 89, nu mai joc de mult, dar cand jucam bateam cam pe oricine pana in 5 lvle mai mare), dar este bun si la xp. El nu trebuie niciodata sa stea pe loc, atat la xp cat si in pvp.

| metin2hammer a răspuns (pentru andrei112):

Sa stii ca semi om nu e bun de nimic de asemenea si pietrele anti sura shaman ninja war

| silviu8999 a răspuns:

Daca ai pietre si daca ai md cumperi efect de arma

| metin2hammer a răspuns:

Se baga INT si DEX

| denis600 a răspuns:

Mane pe tine te intereseaza arma+scut+cercei, ca restul le sti si tupe celalalte itm. Deci la saman leac pvp :
Arma - DEX INT FARMEC CRITICA SEMI-OM ( dex mareste skill, int mareste buff si skill, farmerc sa se incarce skilurile mai repede ceea ce si iti trebuie pentru vindecare sa bagi viata mai repede, critica asta oricine stie, si hh e la oridinu itm. ului daca n.ai hh esti rupt.
Scuturi: INT DEX HH IMUN BLOCARE CORPORALA
Cercei- la cercei iti trebuie uni cu INT, restul bonusurilor le bagi normal ( 4x15 HH, sau daca vrei sa faci itm 1v1 pentru generala nu mai bagi HH, bagi clopot sau evantai si pe alea de 1v1 HH)
PS: Strict parerea mea personala despre bonusuri pentru shaman leac, shaman ZEU nu stiu ca numai saman leac am jucat 3 ani si daca nu stiu nu vorbesc.
Succs big grin

| denis600 a răspuns:

Salut.
Eu am 3 ani de saman leac ( ma refer numai la saman leac pentru ca la buff nu ma pricep prea bine si nu ma bag.
Deci daca joci metin normal ca trebuie sa stii ce bonusuri trebuie pentru cercei/colier/armura/papuci/bratara/koif. Pe tine te intereseaza bonusurile pentru arma si scut.
Arma- INT DEX FARMEC HH CRITICA ( int mareste DMG pentru skiluri si hit, DEX mareste DMG SKILL, FARMEC este pentru incarcarea skilurilor mai redepe tu fiind pe leac iti trebuie neaparat pentru vindecare care este skilu sa iti refaci viata cu cat se incarca mai repede tu tot bagi vaita si de ex el este war tu dai 2-3 hituri 1 skill te.ai bagat viata lui ii scade da tie ti se incarca skilu repede de vindecare si il bati usor asta pentru FARMEC, CRITICA te ajuta ca sa dai dublu DMG de ex dai normala 6k daca ai critica multa ii dai 12k, HH mareste tot atacu versus alt caracter)
Scuturi : INT DEX HH IMUN BLOCARE CORPORALA.
Si bine-inteles sa ai mult int pe tine, cercei cu int si la status pui ITN DEX STR VIT.
PS: Este numai parerea mea personala despre saman leac, saman ZEU nu am jucat nu vorbesc.
SUCCES!

| Patriche_Ion_1971 a răspuns:

Salut! Am vazut ca nu prea te-au ajutat raspunsurile de mai jos.Insa eu am o mare si indelungata experienta pe Saman, mai ales pe Metin2.
Sa zicem ca alegi Saman-Zmeu:
1.Armura, colieru, papucii:MaxHP, 15Sabie, 15pumnal, 15 2Maini, apoi probabil multi zic sageti insa nu e asa cum vrei tu ori evantai, ori foc.big grine preferat (pantofi Phoenix, Colier Lacrima-Cer, Armura otel).
Cercei:15pumnal,15sabie,15 2maini, 10 semi-om, 15 evantai sau 15 sageti aici alegi. De preferat (Cercei Lacrima-Cer)
Te rog nu spune ca Semi-om-ul nu e bun de nimic, iti da sansa de a da mai mult cu skilurile, deci e foarte bun in (pvp).
Bratara:15magia,10semi-om,maxHP,10 patrundere, 15 foc sau diavol tu alegi. Eventual: (Bratara Lacrima-Cer).
Coif:10semi-om,15magie,15foc,15sansa de a evita un atac cu sageti, 30/20 cat ai tu pe sv respectiv regenerarePV.
Aici pe Zmeu e foarte esential ce arma ai. Eu iti recomand evantai si pui asa : 10critica, 10patrundere, 10semi-om, 12int, si viteza farmecului 20.
Acum Saman-Leac/Vindecare:
Armura, Cercei, Bratara, Colier, Papuci la fel ca pe Zmeu, doar ca aici e foarte important sa ai Clopot, si pui aceleasi bonusuri.
Pietrele incearca sa pui (farmec; critik(daca esti pe Zmeu), iar patrundere (daca esti pe Leac); si apoi anti Rase.
Ma bucur ca te-am putut ajuta, Bafta multa la joc si ai sa vezi ca o sa schimbe cu totul traiectoria jocului sa zic asa daca faci cum team sfatuit.
P.S.:Incearca sa pui cat mai multa viteza farmec, pentru ca tu te bazezi pe viteza sa te feresti sa sa ataci cat mai repede.
happyhappyhappyhappyhappyhappy oricand la dispozitie.Salut!