| RX22 a întrebat:

Salut Tpu.Revin cu o noua mica problema.Ce lucruri sa imi iau intr-o excursie scolara, adica la lacul rosu, cheile bicazului. dau funda celui mai bun si stralucitor raspuns ????

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Iarna nu-i ca vara" si muntele nu este ca la mare.
Ai nevoie de cateva lucruri specifice, avand in vedere ca la munte se poate schimba vremea brusc, chiar de la o extrema la alta!

In completarea listei lui @sierra1 mai ai nevoie NEAPARAT de urmatoarele:
- INCALTAMINTE ADECVATA pentru zona montana: comod, stabil, antiaderent, cu fixarea gleznei, impermeabil dar sa nu transpire
- pelerina de ploaie, care se poate tine impaturat in buzunar
- sosete de schimb (3-4 perechi)
- pantaloni lungi rezistenti, cu mai multe buzunare, preferabil din doc sau jeans
- camasi cu maneca lunga precum si scurta
- geaca de vant inpermeabil, care nu se rupe daca se agata intr-o crenguta
- rucsac cu sina incapator pentru toate lucrurile ce le duci cu tine
- un rucsac mic pentru excursii scurte, de un jumat de zi
- bricheta + chibrite, tinute la loc perfect uscat + cateva ziare (pentru foc)
- nu strica nici sa aveti la voi o franghie de alpinisti de 10-15m lungime, care se va folosi doar in caz de accidentare sau cazuri asemanatoare
- cateva lanterne pentru cort, cu incarcare foto-voltaica

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inca unul care are nevoie de asistenta de la net sa isi impacheteze chilotii. Serios acum, astia care tot puneti intrebarea asta, voi chiar nu sunteti capabili sa va dati seama de ceea ce aveti nevoie pentru voi in viata de zi cu zi?

| sierra1 a răspuns:

Sar în ajutorul tău cu următoarele propuneri.
Cam asa arata lista dupa finalizare:

cort
foaie de cort
patura
saltea
sac de dormit
pompa (pentru umflat salteaua)
sursa de lumina (lanterna de cap)
baterii de rezerva pentru lanterna
saci de gunoi
trusa de prim ajutor
amnar
lanternă
briceag (cu deschizator de conserve)
apa
oala pentru gatit
farfurii
pahare
cutit
conserve
câine de pază
încă o lanternă
conserve de ...de toate
biblia
gumă de mestecat
prezervative

| PumpkinDoll a răspuns:

Alcool,tigari,droage

| Krax256 a răspuns:

Daca ai mult alcool atunci nu mai ai nevoie de nimic, treaba e ca nu o sa-ti mai amintesti nici ca ai fost acolo tongue