| Danger30 a întrebat:

Am primit acum ceva timp la scoala un proiect, sa facem o turbina hidraulica ( dintr-un pet de 2.5l ), dar problema este ca profesoara nu ne-a spus si cum trebuie facut, am cautat pe net si nu am gasit nimic, si speram ca puteti sa imi spuneti voi cum trebuie facuta. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| denyzo a răspuns:

Buna, eu am facut anul trecut turbina si cred ca te pot ajuta cat de cat. Uite ceva de genu trebuie sa arate: http://imgur.com/a/glF3V
Sa incepem:

-ai nevoie de o sticla
-de niste bucatele de plastic pe care le vei obtine din alta sticla ( pentru rotita)
-un dop de la o sticla de vin
-un betisor mare si rezistent, nu neaparat sa fie foarte gros.
-carton
-foarfece
Cum se constuieste:
In primul rand, ia o sticla goala de plastic si incepe sa o tai. Deseneaza aripioarele cum le vezi in imagine. Baza aripioarei fa-o de 1, 5 cm iar restul fa-o de 3 cm la rotund. Trebuie sa faci 4 aripioare.
In al doilea rand, fa o gaura dopului cu ceva ascutit dupa care pui betisorul (dar vezi sa nu se deplaseze, trebuie sa fie fix pe dop)
Si in al treilea rand taie in forma de dreptunghi o gaura cum vezi in imagine ca sa poti baga dopul in betisor.
De restul cred ca te descurci, ai nevoie de imaginatie. De aici, imaginea te va ajuta. Mult succes!