| Alexandra12798356 a întrebat:

Salut,TPU! Stie cineva daca m-as putea angaja online? Gen o revista sau ceva. Funda! big grin

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Se poate. Poți să devii PFA (persoană fizică autorizată) și să lucrezi la diferite proiecte prin intermediul Internetului.

Sunt site-uri care ajută oamenii să-și găsească proiecte:
http://www.freelancer.com/

E posibil, cu condiția să lucrezi bine. Altfel îți strici singură reputația și n-o să ai proiecte.

O parte bună e: îți faci singură programul și nu împarți banii cu nicio firmă.

Poți să-ți faci singură proiectele. Pentru mine sună tentant să încep ceva de genul: eu proiectez, eu lucrez, vând și câștig. Ar putea fi cărți de colorat, pentru copii, cărți cu jocuri, conectate cu un blog / site pentru copii și o pagină pe Facebook. Eventual un canal de YouTube.

Visele pot deveni realitate. Dacă nu găsești locul de muncă dorit, fă-ți-l. :)

| Alexandra12798356 explică (pentru anonim_4396):

Si cine vede ce postez eu? Sunt platita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandra12798356):

Blogging (scrii un blog), vlogging (faci un video blog), editor (scrii articole la un ziar online, sau alt site cu articole)... toate sunt deja slujbe de actualitate. Cei foarte buni câștigă. Și nimic nu te poate împiedica să devii foarte bun într-un domeniu decât tu însuți.

Îți zic experiența mea: lucrez profesor. După 4 ani în învățământ am ajuns pe la vreo 1000 lei. Dar nimic nu mă împiedică să fac și altceva. Ceva timp liber am: oricum după-masa sunt pe-acasă, mai am și vacanțele.

Așa că: având cunoștințe de programare am făcut un website (dacă nu te pricepi, dar crezi în proiectul tău vei plăti pe cineva să-ți facă). E vorba de: www.desenez.net

E o mini-afacere. Utilizatorii sunt mulțumiți că au un serviciu complet gratuit: pot să-și publice desene pe Internet, pot să participe la concursuri și să țină legătura cu comunitatea desenatorilor români. Eu, ca administrator, pierd timp lucrând la site, pierd ceva bani pentru hosting, dar câștig mai mult decât atât. Cum?

Orice site vizitat poate deveni ușor afacere. Pui reclame pe el: vezi Google AdSense (chestie automată și făcută profesionist) sau poți face parteneriate cu firme (în cazul meu Art&Hobby Center).

Secretul TPU? E un site extrem de vizitat. Are și reclame. Deci, cineva câștigă din asta.

Dacă îți vine o idee grozavă merită să treci la treabă. Dacă nu, documentează-te. Un lucru va funcționa în măsura în care e proiectat.

Pe scurt:
- orice loc de pe Internet care atrage muuuulți oameni poate deveni afacere
- acel loc poate fi website, blog, vlog (vezi parteneriat cu YouTube, apar reclame în video-uri și câștigi pentru fiecare click dat pe reclamă), revistă online, site de știri... orice...

Firma Google știa prea bine că merită, atunci când a cumpărat site-ul YouTube cu 1 650 000 000 dolari.

Poți lucra pentru cineva, caz în care nu primești mare lucru. Ți-aș putea oferi vreo 2 lei pentru un articol ce are legătură cu desenul, pe care să-l public pe desenez.net. În ideea că articolul va aduce vizitatori, iar eu voi câștiga și mai mult din reclame.

Sau poți să-ncepi propria afacere, când totul depinde de tine. Întreab-o pe Alina ( http://alegsadesenez.com/ ) și fă ce face ea. :) Că se descurcă bine, deși e la început.

Răspuns utilizator avertizat
| fearlessss a răspuns:

Poti fi reprezentanta la Firme gen avon sau ladys ..este usor!