| castravetele a întrebat:

Stiu ca e putin ciudat dar na... Acum 3 saptamani pentru ca am invatat bine si am fost cuminte parintii mi-au luat o placa video cam de 500 lei. Dar eu chiar dupa am inceput sa prind o pasiune pentru un joc. Asa ca mi-am pus in cap si am facut. Am stat 4 saptamani la bunica sa o mai ajut si ea ma rasplatit cu 30 lei (ceea ce mi se pare perfect). Insa nu am stat degeaba am ajutat prin gradina, am ajutat-o la mancaruri, am fost cam la cate 2 zile sa cumpar alimente ( magazinul e putin cam departe). Mai sunt cateva lucruri care le-am facut dar imi este cam rusine sa le spun. oricum. Am mai primit si eu cam 30 de lei de la parinti. Si am facut in total cam 70 de lei pentru ca 10 i-am strans eu. Am facut un plan cu mamaie :p ca atunci cand am toti banii sa vorbesc cu tati care este mai intelegator si sa ii spun despre asta. (Ei nu sunt de acord cu cumpararea jocurilor). Insa cand au venit duminica mami mi-a spus: "Sa nu te aud ca iti iei de banii stransi joc, ca ne suparam tare". Si asta e problema. Nu este corect sa fac ce vreau cu banii stransi si obtinuti pe drept de mine? Jocul este cam 12 euro mai ieftin decat pe magazinul official la pretul de 40 euro. Sincer sper ca nu sunt chiar egoist pentru ca inteleg mi-au facut pofta si mi-au luat placa video dar chiar as vrea acest joc. Pe 4 august vine ziua mea si ma gandeam daca o pot convinge pe mama sa ma lase sa cumpar jocul. Voi ce credeti: Am strans banii corect sau sunt un nesimtit egoist?

Răspuns Câştigător
| ♀ кɨđµ°♀ a răspuns:

Banii i-ai strans corect, deoarece ai muncit pentru ei.Incerca sa ii convingi pe parintii tai, roag-o pe bunica ta sa vorbeasca si ea cu unul din parintii tai care este mai intelegator poate il indupleca. Daca nu merge asa cere-le parintilor tai ca de ziua ta doar sa iti de-a voie sa iti iei jocul din banii tai.
Sper ca te-a ajutat sfatul meu. Sa ai o seara frumoasa si la multi ani pentru cand va veni ziua ta. Felicitari ca ai strans banii singur si cinstit.

| Azµre a răspuns (pentru ♀ кɨđµ°♀):

Și cu ce îl încântă să dea banii pe fereastră pe ceva de care se va plictisi în câteva zile... să fim serioși părinții au dreptate. I-a să fi zis că își cumpără cărți de banii ăia să vezi cum mai plusau părinții cu bani să își i-a mai multe.

| castravetele explică (pentru ♀ кɨđµ°♀):

Multumesc chiar am vorbit cu bunica si a zis ca daca nu e tata de acord mai vorbeste ea cu el. sincer va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Va urez o seaera placuta. big grin

12 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Nu esti egoist si meriti jocul

| DAnc3 a răspuns:

Pirateaza-l ce naiba, si de banii aia iti iei ceva fain.

| Azµre a răspuns:

Și mă rog despre ce joc este vorba prietene? Părinții tăi îți vor binele de aceea nici nu te lasă să cheltui banii pe un joc.

| castravetele explică (pentru Azµre):

Sincer este un joc care chiar nu poate fi jucat multiplayer piratat( Battlefield 3). Si este al doilea si ultimul joc pe celalalt l-am luat acum 2 ani si il joc si acum. parintii mi-au luat carti foarte interesante pe care le-am citit cu mare atentie sa invat ceva. Sincer daca as stii ca jocul se poate juca piratat multiplayer nu as fi asa nerod incat sa dau banii pe el. + ca e diferenta mare de la 12 euro la 40.

| Azµre a răspuns (pentru castravetele):

Mă gândeam la alte prostii de jocuri... rpg-uri de tâmpesc copii. Așa Battlefield e frumos big grin

| Rakanishuu a răspuns:

Bai... aia sunt banii tai... faci ce vrei cu ei. Spune-le si lor asta. tongue

| kteichd a răspuns:

Corect... ai muncit sa ii strangi

| johnyxus a răspuns:

Pai daca i-ai strans cu un motiv bun e bine, dar sincer este net si il poti lua de pe net.

| reyrei a răspuns:

Ma,du-te si tu cu cineva apropiat cu tine si i-al fara sa stie parintii tai, banii sunt castigati corect de tine.