| LaviniuA a întrebat:

Ce trebuie facut, ca sa platesti impozit la stat pe banii obtinuti din inchirierea unui imobil?
Cum trebuie facut contractul?
Pe ce perioada se poate face?
Cat e impozitul pentru chirii cuprinse intre 500-800 euro?
As vrea raspunsuri la aceste intrebari, cat mai detaliat, va rog. Ma fac cetatean model happy

Răspuns Câştigător
| anonim3247 a răspuns:

Citește tot ce scrie aici și devii ca și expertă cu chiriile.
Vezi că au scris profesioniști acolo care se ocupă cu închirieri de peste 20 de ani.
https://forum.softpedia.com/......loc-vechi/

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Treci peste miștourile lui ăla care scrie mult acolo.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa declari venitul si o sa-ti spuna ANAF cat trebuie sa platesti.
Contractul de inchiriere poate fi incheiat ca inscris sub semnatura privata si inregistrat la ANAF. Nu este prevazuta o anumita perioada obligatorie, poate fi facut pe orice perioada, la intelegere cu viitorul chirias.