| Xcrivis a întrebat:

vreau sa stiu parerea voasatra! Credeti in paranormal? Credeti in fantome? dati raspunsul si argumentati, cel mai bun raspuns primeste

10 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, mereu când mă uit în oglindă văd ceva paranormal... pe minehee hee

| Miza a răspuns:

Salut!
Daca prin paranormal, intelegem lucrurile care nu sunt, deocamdata, explicate stiintific, dovedite experimental si cu rezultate constante in conditii de testare controlate,ei, DA, cred in existenta lor!

Aceste fenomene exista, cel mai adesea, in forme mai putin spectaculoase( toti am avut un vis premonitoriu, o impresie de deja-vu, o senzatie de pericol iminent care s-a dovedit a fi corecta!) Nu ma refer aici la escrocheriile si minciunile care prolifereaza in acest domeniu ci la acelea care se manifesta intr'adevar, dar pe care stiinta, in acest moment, nu le poate explica.

Cred insa ca nu a venit vremea explicatiilor! Daca, inainte vreme, fenomenul magnetismului era privit ca un soi de magie, acum, acesta forta neanteleasa, este folosita si explicata!
winkingwinkingwinking

| jerrygabrielle a răspuns:

Paranormal este un termen pentru o varietate de fenomene care ies din sfera normalului. Termenul este folosit în parapsihologie și are de a face cu fenomene ca telepatia, energetica, divinația, percepția extrasenzorială, telekinezia și feluri de a supraviețui după moarte ca reîncarnarea, fantomele, și bântuirile.
Termenul este folosit și pentru fenomene mai puțin spirituale, ca OZN-urile și mai multe creaturi misterioase descrise în criptozoologie.
Fantomele ar fi conform credincioșilor în paranormal manifestările spiritului sau sufletului unei persoane decedate. Unii extind ideea prin credința în fantomele animalelor decedate.
Termenul fantomă se poate referi la orice fel de spirit sau demon (prezențe demonice) care s-ar manifesta într-un anumit loc, dar în vorbirea populară se referă strict la spiritul unei persoane decedate.De multe ori simtim langa noi o persoana apropiata recent decedata.

| cld2011 a răspuns:

Frica de moarte a inventat fantomele. ele nu exista e doar o tentativa a omului in a crede in ceva dupa moarte, ca ar mai exista insa in schimb exista doar niste fizica in spiritele alea big grin adica nah, corpul este incarcat energetic si poate avea efecte asupra spatiului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna au existat forte pe care omul nu le poate intelege si mereu vor exista. Cum ar fi spiritele. Ele exista, insa sunt si multe zvonuri si prostii despre ele.
Eu cred doar in doua tipuri de spirite: cele ale persoanelor moarte, pe care le poti vedea cel mai des in vise incercand sa spuna ceva (nu te gandi la chestii suprnaturale, poti doar pur si simplu sa le vezi si atat); si spiritele create de forte naturale (aici e mult de explicat).
Insa mai sunt si persoane care spun ca daca o persoana a murit iar sotul/sotia s-a recasatorit, a fost pus intr-un mormant prost sau mutat si alte lucruri de felul asta, spiritul se supara si te bantuie insa mie mi se pare cam fortata povestea si nu o cred.
Si eu sunt super curioasa si as vrea sa aflu mai mult de lucrurile de genul asta dar cu cat vrei sa afli mai mult de mistic, paranormal si ocultism, cu atat lucrurile astea vor veni spre tine si iti vor face rau (ex: sora mea stia multe si despre tot felul de prostii cu vraji si spirite si avea cosmaruri groaznice, ii mergea rau si chestii de genul). Asa ca este cel mai simplu sa le ignori si sa nu vrei sa stii despre ele si asa iti va fi mai bine.
Insa despre fantome... Am gasit niste poze si povesti interesante pe acest site: http://color-city.blogspot.com/2011/10/10-scariest-ghostly-images-and.html Depinde de tine daca le crezi sau nu, insa mie mi se par credibile, mai ales filmuletul.
Sper ca te-am ajutat sa-ti faci o parere despre fantome si spirite.

| Sentinel a răspuns (pentru anonim_4396):

"cu cat vrei sa afli mai mult de mistic, paranormal si ocultism, cu atat lucrurile astea vor veni spre tine si iti vor face rau" Aici cred ca ai interpretat gresit. Sa nu crezi vreodata ca cineva sau ceva iti poate face cel mai mic rau caci daca vei gandi asta ii vei da putere asupra ta - Legea Vietii. Iisus Hristos o spune sub forma "Totul va e dat dupa credinta". Cand iti este frica de ceva, tu desenezi acel ceva in spatiul mental si-l investesti cu energie creatoare (emotia- frica). Acest lucru e suficient pentru ca ceea ce vizualizezi sa se materializeze. Subconstientul tau e legatura ta, a Constientului cu Universul. Daca ai vazut Legea Atractiei sau ai auzit de Legea Cauzalitatii, atragi tot ceea ce gandesti intens. Daca l-ai urmarit pe Gregg Braden si tehnologia emotiilor, inseamna ca stii ca emotiile produc unde electromagnetice in eter si materializeaza in realitatea fizica. Daca ai citit Carti cu caracter psihologic care trateaza Subconstientul, atunci iti vei reaminti ca toate spun acelasi lucru : autosugestia se face cu incredere deplina si vizualizand ca fiind deja intamplat, existand ceea ce sugestionezi. Hristos o spune sub forma "Orice veti cere sa credeti ca le aveti deja si le veti avea". In fapt toate lucrarile trateaza acelasi lucru insa in moduri diferite. Concluzia este ca Adevarul este unul singur.

Sora ta si-a hranit Subconstientul cu toate mizeriile, si conform lui Hristos " ce semeni aia culegi" sau conform Legii Karmei, "bumerangul" il arunci dar nu stii ca de fapt el se intoarce prin urmare te loveste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sentinel):

@Sentinel: Pai vroiam sa spun ca, cu cat vrei sa stii mai mult despre lucruile de genul asta te deschizi lor si pot avea efect asupra ta, asa cum ai spus si tu: "bumerangul il arunci dar nu stii ca de fapt el se intoarce prin urmare te loveste".
Si cum ai spus, imaginea tot tu o creezi in subconstient. Asa cum un copil viseaza campuri cu flori si lucruri frumoase pentru ca asta e ceea ce gandeste si nu lucruri rele, asa si atunci cand crezi in ocultism visezi "demoni" si toate cele pentru ca la asta te gandesti mereu.
Deci cred ca m-ai inteles putin gresit.

| SystemFucker a răspuns:

Eu unul nu cred nici in fantome nici in spirite sau in paranormalitate. Toate chestiile straniipe care le vedem sau le simtim sunt doar rodul imaginatiei noastre care a fost influentata in vreun fel.Toate relatarile despre fantome,spirite si de ce nu vampiri,varcolaci sau cadavre inviate sunt la fel rodul imaginatiei care au rolul de a speria si de obicei sunt un fel de fabule, contin o morala ( dupa parerea mea, poate nu e corect ceea cezic aici).

| STeEaaNuuTtTzZz a răspuns:

Nu nu cred in paranormal nici in fantome astea sunt nu mai niste zvonuri ca asta ziceau stramosti sad D

| ggeorgiana28 a răspuns:

1 fantomele nu exista
2 exista spirite.ACestea pot umbla libere 3 zile dupa ce mor si in a 40-cea zi.Nu'ti fie frica de ele. Spiritele cele bune sunt niste sfere albe plutitoare iar cele rele niste sfere negre plutitoare.Ele nu au ce sa-ti faca.Ele au venit pe pamant(cele negre) sa-si refaca greselile rele sau sa faca fapte buna. Fudita?big grin