| DragosDrDra a întrebat:

Credeți in spirite? (mă refer la spiritul unui om mort)
Eu unul nu cred... vreau să stiu părerea voastră dacă credeți argumentati vă rog răspunsul big grin

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cred ca mintea umana poate produce halucinati pacalind si omul rational

12 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cauta pe YouTube EVP Recordings.
Eu ma uitam la ele intr-o vreme.
Un tip a pus un spirit sa numere pana la 10 inregistrandu-l pe un aparat EVP.
Unul a intrebat ce e obiectul care-l tine-n mana (tinea un bec) si i s-a raspuns. Tot tipul ala a tinut o minge de biliard verde in mana si a intrebat ce culoare e, si i s-a raspuns. Eram destul de sceptic la chestile astea, intr-adevar, dar mi s-a dovedit ca e real. Si, nu cred orice, crede-ma.
Aparatul acela functioneaza pe baza electromagnetica, poti cauta.
O zi buna sa ai!

| danay72 a răspuns:

Nu cred si Biblia confirma ca omul cand moare merge in pamant nu in alt loc.Eclesiasul9:5,6,10,Ezechiel18:4

| milan9 a răspuns:

Se stie faptul ca Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

O dovadă în acest sens: - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"

Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? DAR este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Nu este nici un fel de dialog, este ceea ce spune biblia despre starea morţilor, şi până ce mor şi cei buni şi cei răi.
"Turma mică" menţionată de Isus are speranţa şi promisiunea că vor domni cu Isus din cer asupra pământului locuit de oameni integri. (Pavel de ex.)
Ţi-am mai zis să nu confunzi spiritul şi sufletul, în ecl. este scris în original spirit, nu suflet. Somn uşor mai departe.

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

În Sfânta Scriptură, termenii de "suflet" şi "spirit" (sau "duh") sunt întrebuinţaţi ŞI ÎN RELAŢIE DE SINONIMIE, denumind aceeşi parte din om, cea spirituală!

Deci nu sunt două puteri distincte ci două funcţii ("puteri") ale aceleeaşi naturi spirituale a omului.

Sufletul - este PUTEREA VIEŢII ORGANICE (inferioare), iar "spiritul" – puterea VIEŢII SPIRITUALE (superioară, raţională).

Astfel, în acord perfect cu limbajul metaforic, simbolic, preponderent al Scripturii, PSIHICUL este numit uneori doar "SUFLET" dacă în viaţă nu depăşeşte "strictul trupesc", şi se numeşte " SPIRIT" (DUH) dacă se ridică prin "har" şi stăruinţă în bine la o viaţă ce depăşeşte "naturalul". Opoziţia nu este structurală sau fiinţială, ci doar "de nuanţă".

CA DOVADĂ, despre această "opoziţie" între omul duhovnicesc (spiritualizat) şi cel neduhovnicesc (nespiritualizat, "trupesc") se vorbeşte şi în I Corinteni 2, 14-15; I Cor.15, 45-46; Galateni 5, 16-17, etc...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Greşit, mai caută semnificaţiile termenilor greceşti şi ebraici pentru suflet şi spirit.

| milan9 a răspuns:

Câtă bucurie şi speranţă insuflă următoarele versete ale Scripturi care se referă la VIAŢA VEȘNICĂ A SUFLETULUI după despărţirea de trup:

-"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11:

- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

-"Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat." - Luca16, 22

-"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu...

| milan9 a răspuns:

"merge in pamant"? Doar "biologicul" nostru, partea organica, pentru ca sufletul are alte prioriti... happy

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în vesnicie, pentru că "Dumnezeu a pus in inima lor (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11.

Scriptura ne indică si locul de fericire in care a ajuns Lazăr:

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în sheol, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi."

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si de asta ai pus intrebarea ca sa scapi de indoieli? da cred, argument de de-aia

| iurii75 a răspuns:

Nu! Sentimentele şi amintirile noastre depin de activitatea creerului, o dată ce el moare se termină si cu persoana dată. În plus Biblia spune la ecleziastul 9:5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.

| asmorendy a răspuns:

Da cred. In natura nimic nu se piede totul se transforma.Ai invatat asta la scoala.