| dianainsta01 a întrebat:

Voi credeti in fantome? Daca puteti, argumentati-va raspunsul... Funda la cel mai convingator raspuns happy

Răspuns Câştigător
| Devii a răspuns:

Buna!
Eu pot spune ca, cred in spirite. Am si un mic exemplu. Acum cativa ani cand ma duceam de Paste, dupa slujba cu o prietena la mormantul bunicii ei, era pus la celalalt mormant de langa o lumanare. Cand noi ne-am apropiat ca sa punem flori si candela la mormantul bunicii, am vazut ca un fel de umbra pe piatra de mormant si lumanarea s-a stins. Pare cam imposibil. Si eu credeam asta, dar vantul nu batea deloc afara si nimeni nu mai era pe langa noi. Explicatia nu o stiu, dar este pe TLC o emisiune (nu mai stiu cum se numeste, scuze puppy dog eyes) in care diferite persoane din america sau europa, diferite parti ale lumii isi spun povestea. Este seara in unele zile de la 10 sau 11 noaptea. De obicei cei care se mut intr-o casa noua, abandonata sau ramasa de la bunici. Am urmarit intr-o zi la aceasta emisiune un cuplu tanar care aveau un copil de cateva luni. Acestia se mutasera intr-o casa nu chiar atat de selecta din pricina banilor. Ei au chemat specialisti care le-au confirmat ca se afla spirite in casa lor. Camere aratau cum barbatului ii apareau din senin zgarieturi pe spate sau cum se auzeau pasi. Fantomele sau spiritele ( depinde cum vrei sa le spui ) isi iau energie din noi sau diferite corpuri. Cele care au avut o moarte violenta sau dintr-un accident se intorc pentru as face dreptate sau ceea ce nu le convine sa schimbe. Sa nu uitam ca spiritele sunt si bune si rele. Ele pot fi protectoare sau nu.
Sper ca nu te-am speriat sau ca ti-am facut o impresie proasta, dar eu cred. Urmareste emisiunea pe TLC si poate te convigi.
Funda te rog? puppy dog eyes

| Never4ever a răspuns (pentru Devii):

Stiu emisiunea e chiar interesanta.

| dianainsta01 explică (pentru Devii):

Interesnte povesti... Mie imi place emisiunea Fenomene Stranii de pe Discovery. Devii, poti sa-mi spui te rog in ce zi si la ce ora este aceasta emisiune?

7 răspunsuri:
| Devii a răspuns:

Dyana1238, nu stiu in ce zile se difuzeaza, dar eu ieri, 7.12. 2012, m-am uitat de la ora 22.00 pana la 00.00, dar cred ca se poate urmari si online pe calculator. Sper ca te-am ajutat si multumesc pentru funda. big hug

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eu nu.
Pe curând!

| ILoveTacos a răspuns:

Da.Exista o lege care spune ca materia nu poate disparea niciodata, ci doar este transpusa sub alta forma sau primeste alt corp.Un studiu care sa sustina acest lucru a fost facut de cativa oameni de stiinta care, cantarind niste persoane fix inainte sa moara si cu 10 minute dupa ce acestea au decedat, au observat o diferenta de fix 21 de grame.Acum,intrebarea e:unde se duce sufletul dupa moarte?

Majoritatea spun ca sufletul ramane pe pamant, si asta este ceea ce numim noi fantome.In acest caz, puterea lor de a trece prin pereti e datorata faptului ca ele parcurg un anumit traseu pe care il retin de cand erau in viata, indiferent daca traseul e blocat sau nu de pereti, mobila sau case.Sufletele ramase pe pamant sunt mai puternice sau mai slabe, depinde de vointa. Cele care au murit lasand un lucru neterminat au, de cele mai multe ori, puterea fizica de a stinge luminile sau de a deschide usi, pentru a le aminti celorlalti de existenta lor.De cele mai multe ori insa, sufletele sunt impacate.

Alti oameni considera insa ca sufletul renaste, si prin asta eu ineleg ca el e transpus intr-o alta dimensiune, fara sa ia locul altcuiva.Sufletul din viata ta anterioara ce traieste intr-un alt univers s-ar putea sa experimenteze la un moment dat in viata sa acelasi lucru pe care il expermientezi tu.Si cam asa se explica senzatia de dejavu.

Pana la urma, eu consider ca fantomele exista, dar nu asa cum ni le imaginam noi.Nu arata cum aratam noi candva, sunt doar energie nepalpabila si sunt mereu printre noi. Existenta lor este totusi logica si bazata pe o regula stiintifica.Nimic nu dispare, indiferent de cat de neinsemnat e.

| LauraEU a răspuns:

Da,eu cred in fantome.Ele sunt doar spirite care nu sunt linistite.Insa nu cred ca sunt agresive sau ceva de genu.Sunt doar ca oamenii, umbla peste tot.Sunt spiritele oamenilor la care poate le e dor de cineva sau vreau ceva care nu au avut niciodata si au visat toata viata.

| Cataliciiii a răspuns:

Da, nu sunt asa de egoista incat sa cred ca sutnem singurele fiinte de pe pamant