| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am și eu o curiozitate, în legătură cu situația din Ucraina mai exact.
Daca Rusia ar ataca o tara membră NATO asta ar însemna că toate tarile membre NATO vor sari în apărarea țării atacate. În acest caz tinerii din toate tarile membre NATO vor fi obligați sa se înroleze în armată? Sau doar tinerii din tara atacată vor fi obligați la inrolare?
Întreb asta deoarece dacă ar fi atacată o tara NATO sunt șanse mari sa înceapă al treilea război mondial

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare țară are legea ei. Serviciul militar obligatoriu depinde de această lege.

| mihai69 a răspuns:

Nu e nicio legătură directă între o țară atacată, membră sau nu la NATO, și înrolarea tinerilor.

| Mopmop a răspuns:

Sunt sanse mari sa fim atacati. O problema e ca ne darama si omoara rusii pana se scarpina "aliatii" si se hotarasc sa ajute.
Atunci sa vezi cum bombardierii fug ca potirnichile.
Ideal ar fi ca tinerii sa plece acum la ponturi stabile.
Nu asteptati legea martiala...

| scp3008 a răspuns (pentru Mopmop):

Rusia nu va ataca prin cale conventionala nici un stat nato. Nu e vorba de vointa ci de capabilitate, Rusia de azi e doar fantoma uniunii sovietice din secolul trecut. Singura cale prin care Rusia ar putea ataca Nato este prin Nucleare. iar de se ajunge aici chiar nu conteaza cati soldati ai pe camp.
Faptul ca Rusia a atacat Ucraina se datoreaza daptului ca Rusii stiu ca sunt slabi, nu au sanse impotriva Nato. Daca Rusia era puternica nu ataca Ucraina

| andreidmbm a răspuns:

Teoretic, daca Rusia ar ataca o tara membra NATO, prima tara si cea mai apropiata ar fi Romania. Intr-adevar, toate celelalte tari membre ar veni in sprijinul nostru, insa razboiul s-ar disputa pe teritoriul nostru. Pe langa asta, nu va fi un razboi scurt, daca ar incepe, ar dura cativa ani buni.

Referitor la inrolarea in armata, vor fi inrolati doar cei cu stagiu militar executat. Si noi avem un program de pregatire si inrolare de 4 luni de zile, mai multe detalii gasesti pe site-ul MApN.

Asa ca sa speram sa nu fim atacati.