| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Eu am 19 ani, bunica mea s-a născut în 1023 l-a avut o tatăl meu la 40 de ani. Ea mereu îmi povestea cum era în război, cum se ascundeau mereu și se culcau cu frica. Bunicul povestea cum a fost pe front și cum mureau oamenii lângă el, dar el nu știa cum a supraviețuit. Îmi este groaza de un posibil război și în Romania, deoarece cred că lucrurile vor escalada. Din cate am înțeles, daca se activează Articolul 4 din planul NATO, atunci dacă o țară membră a NATO este atacata, se consideră o amenințate la adresa tuturor și din cate ne-a explicat profesorul de istorie la școală, as însemna un al treilea război mondial. Știu că Ucraina nu este in NATO, însă am auzit la știri că se dorește intrarea sa în NATO acum. Pur și simplu îmi este frica pentru familia mea. Nu am rezista prea mult în război, pentru că ar înrola tineri care habar nu au cum sa folosească o armă. Voi cum priviti lucrurile acestea? Vă e teama de un posibil război și în Romania?

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are viata lunga bunica ta, 999 de ani?

| Erin28 explică (pentru darrio2007):

Pai daca s-a născut în 1923 și a murit în 2013? Ar fi împlinit in martie 99 de ani. Ea l-a avut pe tatăl meu la 40 de ai, iar tata m-a avut pe mine la 38 de ani. In familie, cu toții au avut copii foarte târziu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Erin28):

Parca se nascuse in 1023? Nu ti-ai recitit intrebarea?

| Erin28 explică (pentru darrio2007):

Nu, scuze, cred că am greșit?
S-a născut în 1023

| darrio2007 a răspuns (pentru Erin28):

Deci tot in 1023? Faci misto sau chiar esti naivă? Sa nu zic alta vorba.

| Erin28 explică (pentru darrio2007):

Nu știu ce are tastatura mea, in loc de 9 îmi arată mereu 0. Am aceeași problema și cu literele, când vreau sa scriu o anumită litera, nu știu de ce, dar îmi apar altele. Am aceasta problema de
ceva timp. Am schimbat tastatura, dar tot așa se întâmplă. Acum scriu de pe telefon. 1923. Scuze, din nou. S-a născut în 1923, pe 23 martie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Erin28):

Ok. Am inteles acum.

| gabicoo a răspuns:

Pe noi ne apără Iohannis!
A pregătit deja rachetele! Și crosa de golf!
laughing
În '68 ne-a apărat laserul lui Nea Nicu!
winking

| Erin28 explică (pentru gabicoo):

Lăsând gluma lao parte, daca marile puteri nu vor reuși să stopeze conflictul roso- ucrainean, Romania, precum alte state mici sau mai puțin pregătite, va avea de suferit.

| Brizbriz a răspuns:

Nu, dar nimic nu e sigur in viata asta, eu nu am crezut ca o sa atace Ucraina si am facut katerinka de rusi pana cand a invadat-o, acum nu imi mai arde

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Da, așa este. Am o prietena in Ucraina care nu are cu ce sa plece. Are bunici in satul meu. Tatăl ei este ucrainean, mamari este româncă. Îi este teama că nu o sa poate pleca din acel iad. Ceea ce mi-a povestit este groaznic. Oamenii, mulți dintre ei, sunt blocați în orașe, pentru că fie nu au reușit să își faca plinul la mâini și sa plece, fie nu au efectiv un mijloc de transport. Nimeni nu credea că Ucraina o sa fie atacata, dar s-a întâmplat. Eu stau momentan la tara, merg la liceu in Craiova. Este groaznic când este liniște și se aud sute de avioane survolând, mă gândesc că în orice clipă ar putea să se întâmple o catastrofa, sa ne bombardeze. Nu știu dacă este asa peste tot, pe aici sun mii de avioane pe care le auzim săptămânal, este o zona tranzitată de avioane, și tare cred că nu sunt toate cu pasageri sau cu marfa. Sunt prea multe.
Prietena mea din Ucraina mi-a spus că tatăl ei, care are acum 56 de ani, este obligat să se înroleze, deși are o vârstă destul de înaintată. Știu că nu au voie să părăsească țara bărbații între 18 și 60 de ani. Mi se pare că la 60 de ani sunt prea in vârstă că sa poata tine piept războiului. Momentan sta in subsol, are un subsol adânc, in care au adus paturi și mâncare. Este groaznic sa nu mai ai liniște deloc. Sunt captivi și chiar îmi este teama pentru ea. Ne știm de când aveam vreo 5 ani.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Scuze, dar m-am folosit de raspunsul tau ca sa dau peste bot unuia care e total DUS:
https://www.tpu.ro/......ica-nu-ar/

| Yuoia a răspuns:

Bunica, din 1923!
Si mie mi s-au povestit ororile razboiului de diferiti membri ai familiei care au participat la al doilea razboi mondial.
Poate cei mai tineri sunt inconstienti, nu stiu ce inseamna. Dar fii sigur ca si noua, multora, ne este frica.
Nu ma gandesc la cum moare altul langa mine, desi e traumatizant.
Ma gandesc la ce as pati eu. Case distruse, foamete, oameni ciuniti de arme. Daca se lungeste, o iarna geroasa...
Acum armele sunt mai sofisticate, nu ca in 1922-1924. Nici nu ai cum sa te feresti.
Ucraina dorea intrarea in NATO. De asta Putin a pornit razboiul, ca sa-i opreasca. Nu vrea NATO in curtea sa.
Noi nu am rezista pentru ca nici arme nu avem. Iar ce aduce nato, habar nu avem sa folosim.

| Erin28 explică (pentru Yuoia):

Așa este. Sunt tineri care au 18 ani,. Normal că nu știu cum sa folosească armele. Și îi trimit la război nepregătiți.

| timidu89 a răspuns:

Pana la noi mai este, din ce am inteles Georgia si Moldova ar urma dupa Ucraina. In caz de razboi la noi, daca nu vin intariri inainte de atac, ne fac pilaf rusii. Eu sper sa fie cu un pas inaintea lui Putin cei din NATO in caz de al 3-lea razboi mondial. Mi frica si asa, de nu eram in NATO? Ne-o tragea Putin in toate pozitiile posibile... Eu sa fiu presedintele unei tari din top 3 al NATO, as pune la cale un complot sau o strategie de al asasina pe acest terorist imputit si criminal cu sange rece. Nu cred ca e de neatins, nemuritor nu e. E posibil sa vedem orice

| Erin28 explică (pentru timidu89):

Așa este. Nimeni nu credea că va fi atacată Ucraina. Știu că Putin are susținători. Însă am înțeles că NATO evita sa se implice din cauză că ar activa articolul 4 din tratat, considerând o amenințate la nivel global, și, implicit, un alt război mondial. Dacă e așa suntem terminați.

| literallythesamebruh a răspuns:

Momentan situația este neclară și în tabăra rușilor, care nu și-au îndeplinit la maximum obiectivele pe care le-au stabilit înainte de începerea acestui război. Nu ai motiv să te îngrijorezi. Lucrurile încă nu au ajuns atât de departe, într-adevăr există și victime, dar decât să ne formăm tot felul de speculații fără rost, mai bine le transmitem un gând bun acelor oameni care sunt asediați în momentul de față. Singurul mod în care România ar putea fi distrusă semnificativ ar fi (sau este deja) pe plan economic.

| joghu22 a răspuns:

Nu are cum să ajungă în România războiul. Eu cred că și-a dat seama Putin de prostia pe care a făcut-o și a dat înapoi. Îi întunecă dracii mintea! Tot mapamondul e împotriva lui. Își dă seama de prostia pe care a făcut-o.
Așa ceva nu mai poate fi iertat. În cartea vieții există o rubrică separată, care începe cu Irod. Acolo, în rubrica aia separată, sunt criminalii lumii. Nu poate exista iertare pentru ei. Poate fi oprit tot cu pace, dar și cu teamă, adică amenințat. Pacea este mai mare decât dreptatea. El vrea să facă dreptate prin violență, sânge. Nu se face așa, noi nu trebuie să facem la fel ca el. trebuie niște măsuri care să-l izoleze definitiv. Poporul rus trebuie să-și dea seama de criminalitatea pe care o face el.

| Marius260611 a răspuns:

In România dacă sar începe un al 3 lea război ar fi prăpăd, deoarece noi avem foarte multa securitate de la echipa NATO și mai avem și la cernobâl ceva și mai e bomba nucleara

| Yuoia a răspuns (pentru Marius260611):

Pe langa Cernobal, avem Cernavoda acasa. Sau nu stii ca este centrala nucleara? Ne da curent electric, adevarat, dar combustibilul este nuclear.

| Ionut003 a răspuns (pentru Marius260611):

Daca o detoneaza rusii isi o fac cu mana lor

| Marius260611 a răspuns (pentru Ionut003):

Asta zic