| Onisim13 a întrebat:

Salutare.
Am un prieten care se ocupa cu apicultura de 1 an si ceva aproape 2.In fine are 23 stupi ustensile tot.
As dori sa ma apuc si eu am vazut pe la el cum se verifica stupii ce trebuie si ce nu.
E bina sa incep cu un stup de 5 rame micut sa ma invat? Si dupa sa progresez. Multumiri.

1 răspuns:
| SparkleO a răspuns:

Salut.
ca sa fii apicultor adevarat, trebuie sa faci scoala de apicultori... sa iei diploma.
daca vrei 2-3 stupi, ei bine, da e de-ajuns pentru inceput.
sa ai grija la albina ouatoare! aa iti gata tot stupul. pune 2-3 larva intr-un fagure tongue
daca roieste, sa fii pe faza!
daca iti moare matca, ii ceri prietenului tau alta, scuturi stupul, pui matca, astepti sa vina albinee, iei in gura palinca si suflii pe ele, altfel ti-o omoara.
mirosul...